X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

"Bądźmy godni wspominać zwycięzców Powstania Wielkopolskiego!"

W dniu 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego:

Nasza obecność pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, w każdą rocznicę Wielkopolskiej Insurekcji jest wyrazem pamięci, hołdu i dumy.
Ta pamięć jest wszystkim, co możemy dać dzisiaj tym, którzy dla wolności i niepodległości byli w stanie poświęcić tak wiele.
Ta pamięć jest jednak przede wszystkim potrzebna nam, abyśmy potrafili zrozumieć, czym jest wolność i niepodległość, abyśmy potrafili ją cenić i chronić.
Ta pamięć jest potrzebna nam, abyśmy rozumieli jaką siłę ma ludzka solidarność – pozwalająca zwyciężać i budować.
Ta pamięć to romantyczny testament, który pozostawili nam nasi pragmatyczni przodkowie.
Byliśmy, jesteśmy i będziemy mu wierni – chroniąc pamięć o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim i przekazując ją kolejnym pokoleniom Polaków.
Dziękuję wszystkim uczestniczącym w obchodach 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – tutaj w Poznaniu i w całej Wielkopolsce, w każdym miejscu, gdzie toczyły się walki.
Te obchody, z wiadomych względów, mogą się wydawać skromniejsze niż zwykle, ale bez wątpienia ważniejszy od rozmachu i bogactwa celebry jest duch!
Cóż po celebrze, jeśli duch złamany!
Jak czcić zwycięzców, samemu czując się zniewolonym?
Niezależnie od tego, ilu nas tutaj będzie, jeśli będziemy w pełni wolnymi ludźmi, nasi przodkowie tam w niebiosach, uznają żeśmy godni ich wspominać!
Chwała bohaterskim Powstańcom Wielkopolskim!
Cześć ich Pamięci! - mówił Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego, gospodarz obchodów 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego podczas uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu.


Centralne obchody 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, których organizatorem był Samorząd Województwa Wielkopolskiego rozpoczęły się o godz. 10.15 na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan złożeniem kwiatów na mogile gen. Stanisława Taczaka, dowódcy Powstania Wielkopolskiego. Przed pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, o godz. 11.00, zgromadzili się m.in. wielkopolscy parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej, samorządów oraz Zarządu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918 / 1919 – współorganizatora obchodów z Wiceprezesem Zarządu Głównego Zdzisławem Kościańskim na czele, przedstawiciele korpusu dyplomatycznego, członkowie stowarzyszeń i organizacji, uczniowie wielkopolskich szkół, harcerze Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego i mieszkańcy Wielkopolski.
Uroczystości pod pomnikiem zwieńczyło przywołanie pamięci Powstańców Wielkopolskich, odczytane przez prowadzącego uroczystość:


Mieszkańcy Poznania i Wielkopolski!
Rodacy!
W 98. rocznicę wybuchu Wielkopolskiej Insurekcji stajemy pod Pomnikiem naszych przodków, aby oddać im hołd.
Stajemy tutaj, aby przypomnieć ludzi, których odwaga i poświęcenie zadecydowały o powrocie Wielkopolski do Macierzy.
I z dumą powiedzieć - chwała Zwycięzcom!
Chwała Bohaterskim Powstańcom Wielkopolskim!
27 grudnia 1918 roku Wielkopolanie chwycili za broń, aby po ponad 120 latach niewoli wywalczyć niepodległość.
Do walki z zaborcą stanęły wszystkie grupy społeczne, na Ziemi Wielkopolskiej, Lubuskiej i części obecnego województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Za wolność nasi przodkowie zapłacili krwią ponad 2 tysięcy zabitych i kilku tysięcy rannych.
Zwyciężyli!
Na zawsze pozostaną w naszej pamięci i sercach:
Generałowie Stanisław Taczak i Józef Dowbor Muśnicki, dowódcy Powstania Wielkopolskiego.

Mieczysław Paluch i Bohdan Hulewicz, oficerowie Polskiej Organizacji Wojskowej, twórcy zalążków armii powstańczej.
Podpułkownik Kazimierz Grudzielski, podporucznik Kazimierz Zenkteler, podporucznik Bernard Śliwiński, podporucznik Władysław Wawrzyniak – dowódcy powstańczych frontów.
Franciszek Ratajczak, Jan Mertka, Antoni Andrzejewski, pierwsi polegli w Powstaniu Wielkopolskim.
Kapitan Adam Białoszyński, dowódca marynarzy z 4 kompanii powstańczej.
Bronisław Piniecki, Kazimierz Ciążyński, Andrzej Kopa, zdobywcy lotniska Ławica.
Wiktor Pniewski, Franciszek Stempniewicz, organizatorzy polskiego lotnictwa.
Wincenty Wierzejewski, Henryk Śniegocki, przywódcy harcerzy, najmłodszych uczestników Powstania.
Ksiądz Stanisław Adamski, reprezentant Poznańskiego w Komisariacie Naczelnej Rady Ludowej.
Julian Lange, komendant Straży Obywatelskiej w Poznaniu.
Major Zbigniew Ostroróg- Gorzeński, dowódca jarocińskiego okręgu wojskowego,
Mariusz Achtel, dowódca 4 kompanii gnieźnieńskiej.
Paweł Cyms, dowódca wyprawy na Inowrocław.
Podporucznik Tadeusz Lerchenfeld , wojskowy komendant Żnina.
Podporucznik Włodzimierz Kowalski, organizator powstania w Gołańczy.
Pamiętać będziemy o wszystkich organizatorach i żołnierzach powstańczych oddziałów,
o uczestnikach bitew stoczonych o Szubin, Chodzież, Inowrocław, Zbąszyń, Ligotę, Rawicz, Babimost, Kargową, o uczestnikach setek starć z siłami niemieckimi, toczonych na Ziemi Wielkopolskiej, Lubuskiej i terenach obecnego Województwa Kujawsko-Pomorskiego.
Zawsze dumni będziemy z naszych przodków, którzy po wywalczeniu swojej wolności, wsparli Powstanie Śląskie i zasłużyli się w wojnie polsko-bolszewickiej.
Nie zapomnimy o Powstańcach Wielkopolskich walczących na wszystkich frontach II wojny światowej, bezwzględnie mordowanych przez hitlerowców i szykanowanych przez władze komunistyczne.
Nasi przodkowie dali nam przykład, jak Ojczyznę kochać, walczyć dla niej i pracować.
Będziemy wierni tej szlachetnej spuściźnie i zawsze o niej pamiętać.
Cześć im i chwała!
Cześć Bohaterskim Powstańcom Wielkopolskim!

Po złożeniu kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich uczestnicy uroczystości przeszli do poznańskiego kościoła farnego na mszę świętą w intencji powstańców, pod przewodnictwem Jego Ekscelencji Księdza Biskupa Grzegorza Balcerka. Pod tablicami pamiątkowymi Franciszka Ratajczaka, Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich spoczęły wiązanki kwiatów.

Uroczystości w Poznaniu, z udziałem przedstawicieli wszystkich środowisk, przebiegły w atmosferze zgody i skupienia na pamięci dzieła Powstańców Wielkopolskich sprzed 98 lat.

Od godziny 16.30 rocznicowe świętowanie przeniosło się na pl. Wolności, gdzie zagościło m.in. powstańcze studio fotograficzne. Tutaj każdy mógł zrobić sobie pamiątkowe zdjęcie w powstańczej scenografii. Centralnym miejscem wydarzeń był namiot sferyczny. Wewnątrz, w Biurze Powstańczym, odwiedzający otrzymali pamiątkową legitymację powstańczą. Obok namiotu funkcjonował posterunek powstańczy, a gości witał interaktywny hologram powstańca. W wielu miejscach placu pojawili się rekonstruktorzy w historycznych powstańczych strojach. W punkcie przerzutowym z żołnierskim ekwipunkiem i biurem polowym wszyscy chętni mogli wypisać pamiątkowe formularze. Nie zabrakło też tradycyjnej, powstańczej grochówki.

O godz. 19.00 z placu Wolności wyruszył II Bieg Powstania Wielkopolskiego, który „wystartował” Marszałek Marek Woźniak. Trasa biegu wiodła wśród miejsc związanych z powstaniem: m.in. ulicami Ratajczaka i Taczaka, przy cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz obok hotelu Bazar. Na trasie biegu, w którym udział wzięło ok. 1000 biegaczy zaaranżowano wiele atrakcji dla całych rodzin. Uczestnicy, oprócz rywalizacji stricte sportowej, wzięli udział w ścieżce edukacyjnej, która przybliżała powstańcze wydarzenia.

Wieczorem w Auli poznańskiego Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza odbył się Koncert Marszałkowski w 98. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wystąpił Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Macieja Wielocha. W programie znalazły się pieśni patriotyczne i kolędy.