X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

Oficjalne uroczystości rocznicowe w Poznaniu

99. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego uczczono pod Pomnikiem Powstańców Wielkopolskich, pod tablicami pamiątkowymi i w Farze.

W Poznaniu odbyły się centralne uroczystości poświęcone 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W godzinach porannych w hołdzie dla powstańców złożono kwiaty od władz województwa w miejscach pamięci: na Cmentarzu Górczyńskim i na Junikowie, pod Hotelem Royal, pod pomnikiem Stanisława Mikołajczyka, przy głazie na Cytadeli oraz pod tablicą pamiątkową Franciszka Ratajczaka.

Główne uroczystości przy pomniku Powstańców Wielkopolskich poprzedziła chwila zadumy przy grobie generała Stanisława Taczaka. W asyście harcerzy złożono kwiaty i zapalono znicz na mogile pierwszego dowódcy Powstania na Cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan.

O godz. 11.00 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich rozpoczęły się centralne uroczystości 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W uroczystościach wzięły udział grupy rekonstrukcyjne oraz harcerze Chorągwi Wielkopolskiej Związku Harcerstwa Polskiego.

Po uroczystościach uczestnicy przeszli w pochodzie na Mszę świętą w intencji powstańców do poznańskiego Kościoła Farnego, którą koncelebrował Jego Ekscelencja  Ksiądz Biskup Grzegorz Balcerek.

W trakcie pochodu złożone wiązanki kwiatów pod tablicami pamiątkowymi: Dowódców Powstania Wielkopolskiego, Ignacego Jana Paderewskiego oraz przy Pomniku 15. Pułku Ułanów Poznańskich.

Po południu na Placu Wolności można było odwiedzać "Obóz Powstańczy", w którym przygotowano wiele atrakcji. Byli rekonstruktorzy historyczni w mundurach powstańczych i ubiorach cywilnych "z epoki", rozdawano chleb powstańczy i grochówkę. Działała poczta powstańcza i punkt wydawania przepustek.

Atrakcjami, które pojawiły się po raz pierwszy w tym roku była prezentacja repliki samochotu pancernego Ehrhardt, zdobytego przez Powstańców Wielkopolskich pod Budzyniem, a zbudowanego od podstaw przez Pana Stanisława Ornocha z... Budzynia. Był także cieszący się wielkim zainteresowaniem "Powstańczy Escape Room Skaut", czyli pokój ucieczek, w którym w kilka minut trzeba było dostać się do niemieckiego magazynu broni, rozwiązać zagadkę i zdobyć broń dla Powstańćców.

Wieczorem około 1500 biegaczy wystartowało w "Biegu Powstania Wielkopolskiego", na trasie dopingowały ich rodziny i znajomi, a także wielu Poznaniaków i turystów.

Wieczorem w Auli UAM odbył się Koncert z okazji 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Wystąpił Chór Chłopięcy i Męski Filharmonii Poznańskiej Poznańskie Słowiki pod dyrekcją Macieja Wielocha. W programie znalazły się m.in. pieśni powstańcze oraz najpiękniejsze polskie kolędy.