X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

Osobowości w finale konkursu!

Stanisław Ornoch, konstruktor repliki pojazdu pancernego Ehrhardt i Bartosz Borowiak, budowniczy "powstańczych" makiet z klocków Lego znaleźli się w finale wojewódzkim konkursu "Osobowość Roku 2017", organizowanego przez Głos Wielkopolski.

Stanisław Ornoch pochodzi z Budzynia. W czasie Powstania Wielkopolskiego pod Budzyniem powstańcy zdobyli niemiecki samochód pancerny Ehrhardt M17. Nadali mu imię "Pułkownik Grudzielski", na cześć dowódcy Frontu Północnego Powstania Wielkopolskiego. Z okazji nadchodzącej 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego Pan Stanisław zbudował replikę tego pojazdu w swoim przydomowym warsztacie. Budowa trwała dwa lata.

Pojazd był pokazywany 27 grudnia 2017 r. na Placu Wolności w Poznaniu w ramach obchodów 99. rocznicy wybuchu Powstania, a kilka dni temu można go było zobaczyć na targach TOUR SALON, gdzie prezentowało go Biuro Organizacyjne Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z pewnością w jubileuszowym roku 2018 dzieło Pana Stanisława będzie można zobaczyć jeszcze wiele razy.

Bartosz Borowiak pochodzi z Kłecka. Buduje makiety tematyczne z klocków Lego. Jego dziełem jest makieta Stacji Lotniczej Ławica, zdobytej przez powstańców 6 lutego 1919 roku. Borowiak zbudował też makietę Dworca Letniego w Poznaniu i scenę przedstawiającą przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania oraz makietę Hotelu Bazar, z którego Padarewski wygłosił przemówienie. W planach są kolejne makiety związane z Powstaniem Wielkopolskim.

Konkurs "Osobowość Roku 2017" trwa do piątku, 16 lutego. Stanisław Ornoch jest nominowany w kategorii "działalność społeczna i charytatywna", Bartosz Borowiak - w kategorii "kultura".

Jeżeli podoba Wam się to, co Panowie robią dla upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego - głosujcie na Nich! Szczegóły w na stronie Głosu Wielkopolskiego.