X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

Rocznicowe obchody w Żerkowie

Żerkowskie obchody 99. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego zainicjowane zostały odezwą, w której prezes Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego Robert Rogacki zwrócił się do mieszkańców Ziemi Żerkowskiej, o uczczenie rocznicy wybuchu zwycięskiego zrywu wywieszeniem flag narodowych.

Apel został przekazany proboszczom wszystkich parafii na terenie gminy Żerków, z prośbą o odczytanie w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania.

Główne obchody, składające się jak co roku z dwóch części, miały miejsce w dniu 27 grudnia 2017 r. Rozpoczęły się o godz. 12.00 na rynku w Żerkowie, gdzie pod Pomnikiem Poległych złożono kwiaty i zapalono znicze.

W uroczystości wzięły udział władze samorządowe z Burmistrzem Miasta i Gminy Żerków Jackiem Jędraszczykiem i sekretarzem Michałem Surmą na czele, członkowie Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz poczty sztandarowe i delegacje: Ochotniczej Straży Pożarnej w Żerkowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobieszczyźnie, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żerkowie, 33. Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika w Żerkowie, Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie, Szkoły Podstawowej w Chrzanie, Akcji Katolickiej Żerków oraz żerkowskiego Koła Emerytów.

Tradycyjnie już gościem specjalnym uroczystości była Aleksandra Banasiak, pielęgniarka - bohaterka wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku, znana jako "Siostra Awana". Na zakończenie uroczystości, Burmistrz Żerkowa podziękował zgromadzonym za liczny udział w powstańczych obchodach.

Wspomniał również o przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji delegacje oraz uczestnicy uroczystości otrzymali okolicznościowe kalendarze Gminy Żerków poświęcone rocznicy wielkopolskiego zrywu.

Ciąg dalszy obchodów miał miejsce na cmentarzu przykościelnym w Lgowie, gdzie na mogile spoczywającego tam dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga złożono wiązanki kwiatów.