X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

Uwaga zmiany w organizacji ruchu

W związku z planowanymi uroczystościami 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu 27 grudnia br. nastąpią zmiany w organizacji ruchu związane z obchodami.

Obchody rozpoczną się ok. godz. 11:00 przy pomniku Powstańców Wielkopolskich. Ok. godz. 12:00 nastąpi przemarsz uczestników spod pomnika ulicami: Ratajczaka, jezdnią Placu Wolności, Paderewskiego, Stary Rynek i Świętosławską do kościoła Farnego. Podczas przemarszu nastąpi złożenie kwiatów przy tablicach pamiątkowych.

Przemarsz zabezpieczany będzie przez policję, która w miarę potrzeb może wyłączać sygnalizację świetlną i wstrzymywać ruch na skrzyżowaniach na trasie marszu.

W związku z uroczystościami i przemarszem począwszy od ok. godz. 10:00 planowane są następujące zmiany:

- zamknięcie odcinka ul. Wierzbięcice przy Pomniku Powstańców Wielkopolskich i skierowanie tramwajów objazdem przez ul. Dolna Wilda,
- zajęcie jednego pasa ruchu na południowej jezdni ul. Matyi i Królowej Jadwigi w rejonie skrzyżowania z ul. Wierzbięcice,
- zamknięcie wyjazdu z ul. Taczaka na ul. Ratajczaka,
- wstrzymanie na czas przemarszu:

ruchu tramwajowego na skrzyżowaniu ul. Święty Marcin z ul. Ratajczaka i na Al. Marcinkowskiego przy pl. Wolności,
zakaz ruchu pojazdów południową jezdnią pl. Wolności (nie dotyczy tramwajów),
zakaz ruchu rowerów południową ścieżką wzdłuż pl. Wolności, na Starym Rynku oraz ulicami: Paderewskiego, Świętosławskiej, Wodnej, Koziej i Gołębiej.
Podczas przemarszu chwilowo będzie wstrzymana możliwość wyjazdu z miejsc postojowych na trasie pochodu.
W centrum miasta wytyczone zostaną objazdy ulic wyłączonych z ruchu na czas uroczystości.

Przepraszamy za utrudnienia i prosimy o zachowanie ostrożności w rejonach uroczystości.