X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

Zaczęło się w Jarocinie - akademia szkolna

W ramach obchodów 99. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, 24 stycznia 2018 r. w auli Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie odbyło się przedstawienie "Zaczęło się w Jarocinie".

Uroczystość zaszczycili goście, m.in.: przedstawiciele władz samorządowych powiatu jarocińskiego i gminy Żerków, ze starostą jarocińskim Teodorem Grobelnym oraz burmistrzem Żerkowa Jackiem Jędraszczykiem, członkowie Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z prezesem Robertem Rogackim, przedstawiciele lokalnych instytucji oraz Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich.

Gościem specjalnym był Andrzej Gogulski - autor książki "Zaczęło się w Jarocinie", której fragmenty wykorzystano jako scenariusz przedstawienia.

Witając zaproszonych gości, dyrektor szkoły Alina Kasprzak zwróciła uwagę na znaczenie rodziny, szczególnie zaś polskich kobiet, które przez lata niewoli kultywowały w swych domach polskość. One to bowiem ukształtowały świadomość pokolenia, dla którego Ojczyzna była dobrem najwyższym i które, opuściwszy swych najbliższych, poszło walczyć o wolność dla wszystkich Wielkopolan.

Po słowie wstępnym, delegacja uczniów udała się na miejscowy cmentarz, by pod tablicą ku czci m.in. Powstańców Wielkopolskich złożyć kwiaty i zapalić znicz. Uczniowie klas VIa, VIIa i VIIc, przygotowani przez Ewę Gościniak oraz Annę Jezierską, zaprezentowali spektakl ukazujący losy wielkopolskiej rodziny w czasie powstańczego zrywu.

Znalazło się w nim również symboliczne zdarzenie, jakie miało miejsce w Żerkowie tuż po wybuchu powstania. Wtedy to kwestujący na rzecz funduszu powstańczego pominęli dom ubogiej wdowy z licznym potomstwem. Ta jednak wyszła do nich  z zapytaniem "Czyż nie jestem Polką?" i przekazała jeden z większych datków.

Całość uroczystości uświetnił występ Zespół Pieśni i Tańca "Żerkowska Szwajcaria", który zaprezentował wiązankę wielkopolskich tańców.

Robert Rogacki