Strona główna

Menu

Główne fronty Powstania - Powstanie Wielkopolskie

Wybuch Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu stał się sygnałem do podejmowania akcji zbrojnych w terenie. Niektóre miasta i wsie zajmowano niemal bez rozlewu krwi, o inne toczono zacięte walki. Najcięższe zmagania to boje o Szubin, Chodzież, Nakło czy Inowrocław.

W celu utrzymania zajętych miast i wsi podjęto niezbędne kroki wyznaczenia linii frontów i ich ustabilizowania. Dokonano podziału na poszczególne odcinki oraz mianowano dowódców:

front północny – dowódca ppłk Kazimierz Grudzielski,
front zachodni – ppor. Kazimierz Zenkteler,
front południowo-zachodni (tzw. Grupa „Leszno”) – ppor. Bernard Śliwiński,
front południowy – ppor. Władysław Wawrzyniak.

Efekt zaskoczenia i dezorientacji Niemców nie mógł trwać długo. Oczywistym był fakt, że po reorganizacji przystąpią do kontruderzenia. W sztabie powstańczym zdawano sobie sprawę, że mimo osłabienia i demoralizacji spowodowanej przegraną w I wojnie światowej, nie będą chcieli oddać Wielkopolski, gdyż od 1793 roku Prusy, a potem Niemcy, włożyły dużo wysiłku w celu zintegrowania tych ziem z Rzeszą. Dodatkowo Wielkopolskę zamieszkiwał spory odsetek ludności narodowości niemieckiej, stanowiąc na niektórych obszarach większość mieszkańców. Wiedziano również, że nawet pokonane Niemcy stanowiły poważne zagrożenie dla Powstania i jego efektów.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84