X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

HISZPANKA

„Hiszpanka” to film nakręcony z rozmachem, jakiego w Polskiej kinematografii od dawna nie było – aktorzy z Hollywood, Austrii, Niemiec, Francji, ponad 1000 godzin planu filmowego, 5000 ujęć, w tym 450 ujęć efektownych, sceny batalistyczne kręcone przy użyciu 6 kamer jednocześnie, 50 kaskaderów, 100 kostiumów sprowadzonych z 6 europejskich państw, 2000 statystów i epizodystów oraz dialogi po niemiecku, angielsku, francusku i polsku, 40 automobili, 50 pojazdów konnych.

„Hiszpanka”, która na ekrany kin weszła 23 stycznia 2015 roku, to produkcja z międzynarodową obsadą, o zapomnianym w polskiej historii, zwycięskim powstaniu – Powstaniu Wielkopolskim. Film przedstawia historię, która przekracza granice wyobraźni. Nie wiadomo, czy powiązane z Powstaniem Wielkopolskim wydarzenia są prawdą, czy jedynie iluzją. Porywają efekty specjalne, które zapraszają widzów w niezwykłą, pełną przygód podróż w innym wymiarze. W „Hiszpance” nic nie jest oczywiste, ponieważ do wyzwoleńczej walki włącza się grupa telepatów. Siły zbrojne stają na równi z siłami umysłu.

W roli głównej wystąpił Jan Frycz jako jeden z najsłynniejszych polskich pianistów i polityków - Ignacy Jan Paderewski, który w dramatycznych okolicznościach próbuje dotrzeć do Polski. W podróży do ojczyzny zamierza mu przeszkodzić pracujący dla pruskiej armii mroczny Doktor Abuse (Crispin Glover). W grupie spirytystów ratujących Mistrza przed atakiem medium znajdują się kochankowie (Jakub Gierszał i Patrycja Ziółkowska) gotowi poświęcić wszystko - dla wolności Ojczyzny i dla siebie nawzajem. Wreszcie to opowieść o kluczowych dla wybuchu Powstania Wielkopolskiego zdarzeniach i o ludziach, którzy przygotowywali powstanie, a potem w nim walczyli i zwyciężyli. Bohaterami „Hiszpanki“ są postacie rzeczywiste i fikcyjne. Pośród nich zarówno Polacy zafascynowani nadprzyrodzonymi siłami, mistycyzmem i spirytyzmem, jak i racjonalni przedsiębiorcy oraz wojskowi i polityczni stratedzy planujący walkę o niepodległość. Film wyreżyserował Łukasz Barczyk. W obsadzie znaleźli się: Crispin Glover, Bruce Glover, Florence Thomassin, Jan Frycz, Patrycja Ziółkowska, Jakub Gierszał, Sandra Korzeniak,  Magdalena Popławska, Jan Peszek, Tomasz Kowalski, Piotr Głowacki, Karl Markovicks, Thomas Schweiberer, Jack Recknitz, Fritz von Friedl i wielu innych wspaniałych aktorów.

„Historia, która przekracza granice wyobraźni…” Hiszpanka to takie Gwiezdne wojny 1918 roku - mówi reżyser. - Jest w niej szlachetna, uduchowiona wróżka – Wanda Rostowska, jest młody książę czystego serca – Krystian Ceglarski, jest stary król – budowniczy – Tytus Ceglarski, jest waleczny awanturnik – Wiktor Pniewski, jest zły Mag – Dr Abuse, jest jego Zły Cień, potężniejszy od niego bo opętany ideologią – Tiedemann. Wreszcie jest skarb, którego należy za wszelką cenę strzec – Wieszcz, Paderewski – Symbol Ojczyzny, i na samym końcu jest nieznane i nieuchwytne: tajemnicza siła, od której wahnięcia zależy przyszły los – Rudolf Funk. Filmowe powstanie ma też charakter mitu – opowiada Barczyk.  „To bardzo dobre kino”, które „ogląda się z przyjemnością”, a przy tym „nienachalna promocja polskiego patriotyzmu” – pisze w swojej recenzji Włodzimierz Bogaczyk. „To film dopieszczony niczym Harry Potter. Na dodatek ironiczny, przekorny, zanurzony w pseudorealnym świecie zbiorowej wyobraźni. Na taką wizję historii niektórzy na pewno się oburzą. Ale o to również chodzi” – dodaje Paweł T. Felis. „Hiszpanka” została doceniona szczególnie za scenografię oraz kostiumy. Jagna Janicka oraz Dorota Roqueplo i Andrzej Szenajch otrzymali nagrody na Festiwalu Filmowym w Gdyni. Zostali również docenieni przez Polską Akademię Filmową – cała trójka znalazła się wśród laureatów Polskich Nagród Filmowych Orły 2016. Dorota Roqueplo - kostiumograf filmowa i teatralna. Członek Polskiej Akademii Filmowej. projektowała kostiumy między innymi do: „Ki”, „Chłopaki nie płaczą”, „Poranek kojota”, „Operacja Samum”, „Plac Zbawiciela” czy „Lejdis”. Dorota Roqueplo zaprojektowała kostiumy dla większości z 61 aktorów występujących na planie „Hiszpanki”, ubrała też 2000 statystów i epizodystów. Kostiumy dla nich zostały sprowadzone z 6 europejskich m.in. z Francji, Anglii, Niemiec, Czech i Polski. Andrzej Szenajch – aktor i kostiumograf. Zajmuje się kostiumografią wojskową i militariami. Członek Polskiej Akademii Filmowej. Jagna Janicka - Kostiumograf, scenograf. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Produkcja: Studio Filmowe Kadr Koproducent strategiczny: Instytucja Kultury Film-Art Koproducenci : Orange Polska, Platige Image, Narodowy Instytut Audiowizualny, Vue Movie Distribution, HBO, Toya Studios, Fundacja Sztuki Filmowej Ingenium, Alvernia Studios Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej

Galeria

Zobacz zwiastunyPrezentacja

pobierz prezentację