Strona główna

Menu

Hotel Bazar - Powstanie Wielkopolskie

Od rana pod Bazarem gromadziły się tłumy poznaniaków, by oddać hołd Mistrzowi Paderewskiemu i zamanifestować swoją patriotyczną postawę.

  • Hotel Bazar

    27 grudnia 1917: Wybuch powstania – pierwsze strzały pod hotelem Bazar

    Od rana pod Bazarem gromadziły się tłumy poznaniaków, by oddać hołd Mistrzowi Paderewskiemu i zamanifestować swoją patriotyczną postawę. W południe pod oknami hotelu przedefilowało – pod opieką Straży Ludowej – 12 tysięcy dzieci z pieśnią na ustach. Wznoszono okrzyki: Niech żyje Paderewski! Niech żyje Polska! Niech żyje koalicja!

    Grupy żołnierzy z 6. Pułku Grenadierów wraz z przyłączającymi się do nich Niemcami mieszkającymi w Poznaniu, chcąc pokazać, że miasto wciąż jest pruskie, a ziemie te nadal przynależą do Rzeszy Niemieckiej, zorganizowali kontrmanifestację. Wymaszerowali spod koszar grenadierów, znajdujących się przy obecnych ulicach Szylinga i Bukowskiej na ulicę Zwierzyniecką, gdzie na terenie ogrodu zoologicznego sformowali pochód, a potem na Plac Wilhelmowski (dziś: Plac Wolności). Po drodze zniszczyli siedzibę Komisariatu Naczelnej Rady Ludowej, a także zrywali zawieszane na balkonach prywatnych mieszkań flagi państw ententy.

    W gotowości bojowej czekały polskie oddziały Służby Straży i Bezpieczeństwa oraz Straży Ludowej. Przed godziną 17:00 sytuacja wymknęła się spod kontroli. Padł pierwszy strzał… Wybuchło powstanie.

  • Muzeum Narodowe w Poznaniu

    27 grudnia 1918: Znalezienie broni w niemieckim muzeum

    Drugiego dnia powstania któryś z Polaków stacjonujących w Bazarze zauważył w godzinach popołudniowych – przy niemieckim muzeum Kaiser Friedrich Museum (Muzeum Cesarza Fryderyka III, obecnie Muzeum Narodowe w Poznaniu) – niepokojący ruch. Jan Kąkolewski we „Wspomnieniach z Powstania Wielkopolskiego” (zbiór relacji powstańców zebrany i opracowany przez Janusza Karwata) tak opisuje to wydarzenie: „jacyś żołnierze i cywile rozładowywali podejrzane pakunki i wnieśli do gmachu muzeum naprzeciwko Bazaru. Udaliśmy się na miejsce, by zaspokoić naszą ciekawość. Nie podejrzewaliśmy, by było tam coś dla nas groźnego. Drzwi wejściowe do gmachu muzeum były zamknięte na klucz, ale otworzyliśmy je za pomocą wytrycha. Wielkie było jednak nasze zdziwienie, gdyśmy zamiast tajemniczych pakunków znaleźli ciężki kulomiot, coś około 30 karabinów i kilka tysięcy naboi”.

    Z Bazaru do znajdującego się naprzeciwko muzeum kierowano potem ochotników, którzy zgłaszali się do walki w powstaniu. W pewnym momencie było ich tam chyba ze dwa tysiące, część uzbrojona, część domagała się broni. Do momentu przybycia Stanisława Nogaja, który z charyzmą godną najlepszego dowódcy zaprowadził tam prządek, panował chaos wprost nie do opisania.

    Jak podaje Wikipedia, Kaiser Friedrich Museum było pierwszym niemieckim muzeum w Poznaniu. Powstało w 1894 roku jako Prowincjonalne Muzeum w Poznaniu (Provinzial Museum in Posen), a w 1902 roku przemianowano je właśnie na Muzeum Cesarza Wilhelma III. Dwa lata później muzeum to otrzymało nowa siedzibę – specjalnie zaprojektowany budynek do celów wystawienniczych przez Karla Hinkeldeyna. Obecnie mieści się tu Galeria Malarstwa i Rzeźby Muzeum Narodowego w Poznaniu.

08/17 Opowieści Powstańca: Do broni Polacy! Powstanie się zaczęło!

Wreszcie ranek, oka nie zmrużyłem przez noc całą. Dzień nastał mglisty, lecz niemroźny. Ruszyłem żwawo pod Bazar, bo tam Mistrz Paderewski ma przemawiać. Serce rośnie na widok morza biało-czerwonych flag powiewających z okien.

Pod Bazarem wielkie tłumy. – Paderewski! Paderewski! – wiwatują. Kolejne delegacje witają Wielkiego Gościa. Słuchają słów Mistrza, co nadzieje na Wolną Polskę dają. Woźny wpuszcza do Bazaru delegację Bamberek, a potem słychać szczęk żelaznej bramy hotelu i jego donośny głos: – Polacy rozejść się, bo grozi niebezpieczeństwo!

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84