X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

Muzeapowstania

{Miejsca prawdy historycznej}

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919

Stary Rynek 3, Odwach

Godziny otwarcia

Wt-Pt: 10.00 - 17.00
So-Ni: 10.00 - 15.00

 

 

Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918-1919 to oddział Wielkopolskiego Muzeum Walk Niepodległościowych w Poznaniu. W zbiorach Muzeum znajdują się między innymi fotografie, dokumenty oraz broń, mundury i wyposażenie żołnierza Armii Wielkopolskiej oraz materiały dźwiękowe i filmowe poszerzające zakres ekspozycji. Wśród zgromadzonych zbiorów odnaleźć można również rękopis: „Dziennik dowództwa frontu północnego” – niezwykły dokument opisujący frontową codzienność.

zobacz szczegóły

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe Oddział Muzeum Narodowego w Poznaniu

Stary Rynek 9, 61-772 Poznań

 

tel.: 61 8526 739
 

 

Godziny otwarcia

Pn - nieczynne

Wt-Czw: 9.00 - 15.00 (11.00-17.00,
od 16.06 do 15.09 włącznie)

Pt: 12.00-21.00

Sob-Niedz: 11.00-18.00

www:http://www.mnp.art.pl/oddzialy/wielkopolskie-muzeum-wojskowe/

e-mail: waltrap@mnp.art.pl

Wielkopolskie Muzeum Wojskowe zorganizowane w 1919 r. z inicjatywy Głównodowodzącego Wojsk Wielkopolskich gen. J.Dowbora Muśnickiego, po zniszczeniach z r. 1939 odtwarza swoje zbiory od 1958 r. w ramach Muzeum Narodowego w Poznaniu,którego jest Oddziałem. Pamiątki z Powstania Wielkopolskiego i Wojsk Wlkp. to dziś największa kolekcja w kraju obejmująca broń i mundury (mundury wszystkich czterech pułków kawalerii wlkp.), znaki wojskowe, oporządzenie, fotografie i archiwalia.

zobacz szczegóły

Muzeum Ziemi Średzkiej

Koszuty 27, 63-000 Środa Wlkp.

tel.: 61-285-10-23
e-mail: muzeum@koszuty.pl

Godziny otwarcia

Wt-Pi: 09:00 - 15:00
So-Ni: 10:00 - 14:00

Wizytówką Muzeum Ziemi Średzkiej jest jego siedziba, mieszcząca się w późnobarokowym dworze szlacheckim z trzeciej ćwierci XVIII wieku. Dwór w Koszutach zbudowany został z zachowaniem podstawowych cech ustalonych w XVIII wieku. Jest to budynek parterowy, symetryczny, z werandą, narożnymi alkierzami i stromym, mansardowym dachem, krytym gontem, położony w zrekonstruowanym parku krajobrazowym z pierwszej połowy XIX wieku. Ekspozycja stała muzeum pt. „Mała siedziba ziemiańska w Wielkopolsce” prezentowana jest w siedmiu salach, urządzonych w duchu dawnego, polskiego dworu z końca XIX i początku XX wieku.

zobacz szczegóły

Muzeum Ziemi Szubińskiej im. Zenona Erdmanna

ul. Szkolna 2 , 89-200 Szubin

tel.: 52 384-24-75
www: muzeum.szubin.net
e-mail: muzeum@szubin.net

 

Godziny otwarcia

Po-Pi: 08:00 - 16:00
Inne terminy po uzgodnieniu telefonicznym

Muzeum Ziemi Szubińskie im. Zenona Erdmanna w Szubinie mieści się w historycznym Domu Polskim , którym w czasie Powstania Wielkopolskiego mieściła się siedziba komendantury powstańczej. W placówce znajdują się zbiory związane z Powstaniem Wielkopolskim i z upamiętnianiem czynu z 1918-1919 r. Rarytasem wśród muzealnych zbiorów są fotografie z frontu północnego. Bogato prezentują się archiwalia dotyczące weteranów powstania. Są to życiorysy, wspomnienia i fotografie, a także sztandar Towarzystwa Powstańców i Wojaków z Mamlicza. Nazwiska weteranów powstania można odnaleźć na kartach wykazu tegoż towarzystwa i w kwestionariuszach powstańczych. Wśród zbiorów nie brak odznaczeń, legitymacji i dyplomów nadawanych weteranom. Placówka od lat gromadzi pamiątki związane z powstańczymi miejscami pamięci oraz wydawnictwa na temat powstania. Muzeum jest organizatorem wystaw, konkursów, uroczystości rocznicowych. Zaangażowanie w upamiętnianie zrywu zaowocowało wyróżnieniami m.in. przyznaną przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu Nagrodą Honorową „Dobosz Powstania Wielkopolskiego". Muzeum jest koordynatorem strony internetowej poświęconej Powstaniu Wielkopolskiemu: www.powstanie.szubin.net. Projekt ten realizowany jest dzięki funduszom  unijnym.

zobacz szczegóły

Muzeum Regionalne w Stęszewie

ul. Rynek 8, 62-060 Stęszew

tel.: 61 8134 012
e-mail: muzeum@steszew.pl

Godziny otwarcia

Wt-Ni: 10:00 - 14:00

Muzeum Regionalne w Stęszewie rozpoczęło swą działalność dnia 20 września 1970 roku, początkowo jako Izba Muzealna. Inspiracją jej powstania była uroczystość 600-lecia nadania praw miejskich Stęszewowi. Instytucja funkcjonuje aktualnie w dwóch budynkach mieszczących trzy sale wystawowe i gromadzi zbiory z zakresu historii, etnografii i archeologii oraz organizuje liczne ekspozycje czasowe, m. in. wystawy prac znanych poznańskich artystów będące owocem trwającej od 2008 r. współpracy ze Stowarzyszeniem „Klamerka” i Galerią „OK-NO”.

zobacz szczegóły

Muzeum Regionalne w Rogoźnie

Pl. Marcinkowskiego 1, 64-610 Rogoźno

tel.: 67 26 18 078                               
e-mail: rckm@op.pl

Godziny otwarcia

Śr-Pi: 09:00 - 14:30
So-Ni: 10:00 - 14:00

Muzeum Regionalne w Rogoźnie otwarto 29 stycznia 1983 r. Mieści się ono w zabytkowym, klasycystycznym budynku Ratusza Nowomiejskiego z lat 1826-1828. Z pierwotnego wyposażenia zachowały się drzwi do kasy miejskiej z 1914 r. oraz kilkanaście krzeseł z dawnej sali sesyjnej z końca XIX w. Ekspozycją udostępnioną wówczas zwiedzającym była stała wystawa historyczna „Z dziejów Rogoźna", prezentująca pamiątki związane z przeszłością miasta w większości pochodzące ze zbiorów Wojciechy Dutkiewicz. Część ekspozycyjna Muzeum liczy ponad 350 m2 i obejmuje wystawy stałe: historyczną, przyrodniczą i etnograficzną oraz salę wystaw czasowych.
 

zobacz szczegóły

Muzeum Regionalne w Pleszewie

ul. Poznańska 34, 63-300 Pleszew

tel.: 62 742 83 59
e-mail: muzeum@pleszew.pl

Godziny otwarcia

Wt, Śr: 09:00 - 17:00
Cz, Pi: 09:00 - 14:00
So: 09:00 - 14:00 (wstęp wolny)

Zalążkiem pierwszego pleszewskiego muzeum stały się zbiory etnograficzne i historyczne, jakie ks. Kazimierz Niesiołowski zgromadził i pokazał na Wystawie Przemysłowej w Pleszewie w 1912 r. Zbiory te przechowano, a po odzyskaniu niepodległości utworzono z nich w Domu Oświatowym im. Adama Mickiewicza - Muzeum Regionalne.

zobacz szczegóły

Muzeum Regionalne w Jarocinie

Rynek – Ratusz, 63-200 Jarocin

tel.: 62 747 34 49
e-mail: muzeum@muzeumjarocin.pl

Godziny otwarcia

Po-Pi: 08:00 - 16:00
Śr: 08:00 - 18:00
Ni: 14:00 - 18:00

Jarocin zapisał się w historii jako miasto, w którym w nocy z 8 na 9 listopada 1918 r. powstała pierwsza w Wielkopolsce Rada Żołnierska. W zasobie muzealnym znajduje odzwierciedlenie zarówno ten epizod jak i wiele innych: rewolucja w koszarach, powstanie pierwszego polskiego oddziału wojskowego, przejęcie władzy w mieście 1 stycznia 1919 r. czy działalność jarocińskich „latających kompanii”. Muzeum gromadzi również pamiątki związane z pierwszym głównodowodzącym powstania wielkopolskiego – mjr. Stanisławem Taczakiem, który pochodził z Mieszkowa pod Jarocinem. Zbiory muzealne uzupełniają  materiały dokumentujące międzywojenną działalność  związków powstańczych w regionie, wspomnienia byłych uczestników powstania, dziesiątki reprodukcji fotograficznych czy artykułów prasowych z lat 20. I 30. XX wieku.

zobacz szczegóły

Muzeum Regionalne im. dr. Henryka Florkowskiego w Kościanie

ul. Rynek 1, 64-000 Kościan

tel.: 65 512 29 34

www: http://www.muzeum.koscian.pl
e-mail: muzeum@koscian.pl

Godziny otwarcia

Wt-Pt: 8.00 - 15.00
Czw: 8.00 - 17.00
So-Nie: 10.00 - 14.00

 

 

Wstęp bezpłatny

zobacz szczegóły

Muzeum Powstańców Wielkopolskich im. Gen. Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie

ul. Ogrodowa 3a , 62-080 Lusowo

tel.: 61 814 69 52
e-mail: muzeumlusowo@o2.pl
www: www.muzeumlusowo.pl

Godziny otwarcia

Wt-So: 09:00 - 15:00
 

W Lusowie przed wojną mieszkał głównodowodzący powstania wielkopolskiego, gen. Józef Dowbor-Muśnicki. W zbiorach muzeum znajdują się m.in. oryginały pamiętników Dowbora-Muśnickiego, pisanych w Lusowie. Wystawa stała: kolekcja pamiątek po powstańcach wielkopolskich, pamiątki z życia i działalności gen. Józefa Dowbora-Muścickiego i jego rodziny.

zobacz szczegóły

Muzeum Okręgowe Ziemi Kaliskiej

ul. Kościuszki 12, 62-800 Kalisz

tel.: 62 757 16 08
e-mail: muzeum@kalisz.info

Godziny otwarcia

Wt, Cz: 10.00 - 15.00
Śr, Pi: 11.00 - 17.30
So, Ni: 10.30 - 14.30

Do zorganizowania w Kaliszu pierwszej wystawy doszło w 1900 r. Kilka lat później powstała „Sekcja starożytności” Towarzystwa Popierania Przemysłu i Handlu, której zbiory w 1907 r. dały początek Muzeum Archeologicznemu. W końcu 1909 r. utworzono „Sekcję pokazów i pomocy szkolnych”, a w 1910 r. miejscowy oddział Polskiego Towarzystwa Krajoznawczego zorganizował Muzeum Krajoznawcze. W 1914 r. wszystkie trzy muzea połączyły się w jedno działające pod nazwą Muzeum Ziemi Kaliskiej. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. muzeum rozpoczęło funkcjonować w 1929 r. Wybuch II wojny światowej położył kres jego działalności. Zbiory uległy znacznemu zniszczeniu. Po  wojnie muzeum otwarto w grudniu 1948 r., a w 1953 r. otrzymało ono budynek przy ul. Kościuszki 12, w którym mieści się do dziś.

zobacz szczegóły

Muzeum Okręgowe w Pile

ul. Browarna 7, 64-920 Piła

tel.: 67 211 07 80
e-mail: muzeum@muzeum.pila.pl

Godziny otwarcia

Wt-Pi: 10:00 - 16:00
So-Ni: 11:00 - 16:00

Muzeum Okręgowe w Pile posiada w swoich zbiorach kilkaset obiektów związanych z Powstaniem Wielkopolskim, głównie z terenów byłego województwa pilskiego. Wśród licznych pamiątek posiadamy: umundurowanie, uzbrojenie, oporządzenie niemieckie z okresu I wojny światowej, pamiątki Wojsk Wielkopolskich oraz kombatanckie z okresu międzywojennego i po 1956 roku: mundury, odznaczenia, odznaki, fotografie i dokumenty. Część tych obiektów prezentowana jest na wystawie stałej muzeum.

zobacz szczegóły

Muzeum Okręgowe w Lesznie

pl. Metziga 17, 64-100 Leszno

tel.: 65 529 61 40
e-mail: sekretariat@muzeum.leszno.pl

Godziny otwarcia

Śr-Pi: 09:00 - 14:30
So-Ni: 10:00 - 14:00

Muzeum Okręgowe w Lesznie należy do najstarszych instytucji muzealnych na terenie Wielkopolski. Główna siedziba znajduje się w dwóch zabytkowych kamieniczkach z XVIII w. i XIX w. przy pl. J. Metziga 17. Drugi obiekt jest urządzony w dawnej synagodze przy ul. Narutowicza 31 i nosi nazwę: Galeria Sztuki Muzeum Okręgowego w Lesznie.

zobacz szczegóły

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu

ul. Solankowa 33
88 - 100 Inowrocław

 

tel.: 52 357 58 73
e-mail: solankowa33@wp.pl
www: mjkinowroclaw.ecom.net.pl

 

Godziny otwarcia

Sezon letni (maj - sierpień):
Wt-Pi: 10:00 - 17:00
So: 11:00 - 18:00
Ni: 11:00 - 17:00

Sezon jesienno - zimowy (wrzesień - kwiecień):
Wt-Pi: 10:00 - 17:00
So-Ni: 10:00 - 16:00
 

Muzeum im. Jana Kasprowicza w Inowrocławiu powstało w 1931 r. jako Muzeum Regionalne Kujaw Zachodnich. Zgromadzone do 1939 r. zabytki uległy zniszczeniu i rozproszeniu podczas II wojny światowej. W styczniu 1959 r. Prezydium Miejskiej Rady Narodowej w Inowrocławiu podjęło uchwałę o utworzeniu muzeum, które otrzymało nazwę Muzeum Miejskie im. Jana Kasprowicza. Na siedzibę muzeum przeznaczono dwie sale na pierwszym piętrze budynku Teatru Miejskiego, przy obecnym Placu Klasztornym. W 1966 r. Ministerstwo Kultury i Sztuki nadało muzeum statut. Nastąpiła zmiana nazwy na Muzeum im. Jana Kasprowicza.
W 1984 r. z funduszy Generalnego Konserwatora Zabytków w Warszawie dr Bogdana Rymaszewskiego i przy aprobacie ówczesnego Ministra Kultury i Sztuki Zdzisława Najdowskiego wykupiono od hrabianki Zofii Skomorowskiej pałac mieszczański zbudowany w 1896 r. z przeznaczeniem na budynek główny muzeum.

zobacz szczegóły