X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

Obchodyrocznicy

{bieżące informacje o wydarzeniach z całej Wielkopolski}

Obchody 91 rocznicy Powstania Wielkopolskiego

 

Obchody 91 rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego poprzedziła kampania promocyjna będąca Nagrodą w Konkursie Złote Formaty. Przyświecały jej: specjalnie powstała z tej okazji kreacja oraz dwa hasła „POMAGAŁA NAM WIARA” i „NIE ZMARNUJEMY SZANSY, TEJ” . Inspiracją dla stworzenia kreacji na obchody 91. rocznicy Powstania Wielkopolskiego był obraz Eugéne Delacroix. Wizualizacja stworzona w poetyce obrazu „Wolność wiodąca lud na barykady” przedstawia postaci żyjące obecnie, ale w sposób nawiązujący do czasów Powstania Wielkopolskiego. W kreacji pojawiło się  nawiązanie do najważniejszych dla Wielkopolan miejsc - symboli wolności, to jest Plac Wolności, Bazar czy Pomnik Czerwca’56.

Na ulicach Polski w ostatnich dwóch tygodniach grudnia pojawiło się 300 bilbordów promujących rocznicę Powstania Wielkopolskiego.
Centralne obchody w dniu 27 grudnia w Poznaniu uświetniła  inscenizacja powstańcza oparta na historycznym wydarzeniu przejęcia koszar VI Pułku Grenadierów na Jeżycach, która miała miejsce w pierwszych dniach Powstania, przygotowana przez Stowarzyszenie Grupa Rekonstrukcji Historycznej ,,3 Bastion Grolman". W inscenizacji z wykorzystaniem różnych efektów pirotechnicznych. Pojawił się zabytkowy Ford T oraz kawalerzyści.  Dla wszystkich widzów przygotowana została specjalna grochówka powstańcza.

Marszałek Województwa Wielkopolskiego po raz pierwszy również był organizatorem obchodów w stolicy Polski w dniu 28 grudnia. Hołd Powstańcom oddaliśmy przy Grobie Nieznanego Żołnierza jak również na wojskowych Powązkach gdzie znajduje się pomnik i mogiły powstańcze. Zaproszenie na warszawskie obchody pojawiło się na ekranach infoscreen na 6 najważniejszych stacjach warszawskiego metra.

W roku 91. rocznicy wydany został bogato ilustrowany album Zwyciężyliśmy! Obchody 90. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego 1918/1919 –podsumowujący wszystkie działania prowadzone przez gminy, powiaty, miasta, wsie i instytucje w ramach 90. rocznicy .

Wydany został jako dodatek do Gazety Wyborczej  Zeszyt historyczny prezentujący wydarzenia związane z Powstaniem Wielkopolskim oraz tradycje niepodległościowe regionu wielkopolskiego. Przygotowywane zostało wydawnictwo okolicznościowe ”Kurier Poznański”- bezpłatna gazeta, stylizowana o tematyce związanej z Powstaniem Wielkopolskim. rozdawana przez członków  Stow. Grupa Rekonstrukcji Historycznej "3 Bastion Grolman" przebranych w mundury powstańcze oraz dzieci (gazeciarzy) przebranych w stroje z epoki w terminie poprzedzającym Święta Bożego Narodzenia oraz w dniu obchodów.
Z Głosem Wielkopolskim ukazał się również II tom albumu okolicznościowego upamiętniającego 90. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego pt. „Zwycięzcy. Bohaterowie Powstania Wielkopolskiego” oraz płyta wydana przez Filharmonię Poznańską „Wolności dla nas idzie czas" ze studyjnym nagraniem utworów wykonanych podczas uroczystego koncertu z okazji 90. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

W styczniu 2010 roku podczas finału Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy w Poznaniu zlicytowana została czapka Powstańca Wielkopolskiego przekazana przez Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka.