X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

Powiatowe obchody 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego w Szubinie - Szubin

2017-01-10

10 stycznia 2017 r.
9:00 - Gminny Konkurs Wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim
Miejsce: Muzeum Ziemi Szubińskiej

11 stycznia 2017 r.
10:30 - Rozstrzygnięcie powiatowego konkursu plastycznego pn. „Powstanie Wielkopolskie oczami młodego pokolenia”
Miejsce: Muzeum Ziemi Szubińskiej

12 stycznia 2017 r.
10:30 - Pogadanka patriotyczno-historyczna „Pałuckie drogi do Niepodległości” oraz projekcja filmu paradokumentalnego
Miejsce: Rejonowa Biblioteka Publiczna w Szubinie

13 stycznia 2017 r.
10:00 - Konkurs poezji patriotycznej pn. „Tobie Polsko, ta kropla krwi wrzącej”
Miejsce: Muzeum Ziemi Szubińskiej

14 stycznia 2017 r.
11:00 - Msza święta w kościele pw. św. Małgorzaty w Szubinie
12:00 - Złożenie kwiatów pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich
Miejsce: Cmentarz parafialny, ul. Nakielska w Szubinie
*Organizatorzy proszą o wystawianie pocztów sztandarowych
12:30 - Otwarcie okolicznościowej wystawy w Muzeum Ziemi Szubińskiej
Miejsce: Muzeum Ziemi Szubińskiej
14:00 - Przemówienie Starosty Nakielskiego i Burmistrza Szubina
14:15 - Rekonstrukcja bitwy GRH 3 Bastion Grolman z Poznania
Miejsce: Rynek w Szubinie

15 stycznia 2017 r.
10:30 - Turniej strzelecki o puchar Starosty
Miejsce: Strzelnica przy Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie
-----------------------------------------------
Organizatorzy:
Powiat Nakielski, Gmina Szubin, Muzeum Ziemi Szubińskiej, GRH 3 Bastion Grolman z Poznania, Rejonowa Biblioteka Publiczna, Szubiński Dom Kultury, Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918-1919, Szkolne Koło Strzeleckie Kaliber, Zespół Szkół w Szubinie, Zespół Szkół w Rynarzewie, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych w Szubinie, Akcja Katolicka przy parafii w Słupach