X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

Rocznicowe obchody ku czci majora Ostroróg-Gorzeńskiego - Lgów

2017-02-19

Z inicjatywy Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego i przy współudziale 16. Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk w niedzielę 19 lutego 2017 r. zorganizowane zostały w Lgowie rocznicowe obchody ku czci majora Ostroróg-Gorzeńskiego. W miejscowym kościele pod wezwaniem Narodzenia NMP, odprawiona została w tym dniu Msza św. z ceremoniałem wojskowym w 148. rocznicę urodzin majora Zbigniewa Ostroróg-Gorzeńskiego dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego oraz w 98. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze kończącego Powstanie Wielkopolskie. Nabożeństwo odprawił i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Przemysław Kubiak. W Mszy św. uczestniczyły władze samorządowe z burmistrzem Miasta i Gminy Żerków Jackiem Jędraszczykiem na czele, delegacja żerkowskiego koła TPPW z prezesem Robertem Rogackim, prezes jarocińskiego koła TPPW Waldemar Kwieciński, harcerze żerkowskiej 33. WDH im. M. Kopernika, 61. DW Próbna Strzelec z Tarc, oraz Wojciech Koterba, przedstawiciel Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich z Mieszkowa. Uroczystości uświetniły poczty sztandarowe wystawione przez: 16. Jarociński Batalion Remontu Lotnisk im. gen. bryg. S. Taczaka, Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Żerkowa, Kurkowe Bractwo Strzeleckie z Jarocina, Zespół Szkół Przyrodniczo-Biznesowych  w Tarcach im. J. Dziubińskiej, Gimnazjum im. Z. Herberta w Żerkowie i Szkołę Podstawową im. A. Mickiewicza w Żerkowie.

Nawiązując do czytanej Ewangelii, ksiądz proboszcz ukazał w homilii różne postawy polskiej kadry oficerskiej na przestrzeni ostatniego stulecia. Porównał kadrę oficerską II Rzeczypospolitej, która idąc do ataku  w pierwszym szeregu poniosła największe straty, z niektórymi polskimi generałami Układu Warszawskiego, którzy skazali nasz kraj na nuklearną zagładę. W kontekście tak różnorodnych postaw, podkreślił znaczenie lekcji historii, jako elementu kształcenia świadomego obywatela.

Po Mszy na przykościelnym cmentarzu odbyła się uroczystość patriotyczna przy kwaterze Gorzeńskich i Skarżyńskich. Przy grobie mjr. Gorzeńskiego wartę honorową wystawili żołnierze batalionu jarocińskiego wraz z harcerzami. Całość rozpoczęła modlitwa za duszę majora Gorzeńskiego, której przewodniczył ksiądz proboszcz. Po odśpiewaniu hymnu państwowego zgromadzone delegacje przy dźwiękach werbli złożyły kwiaty, a harcerze zapalili na mogile harcerski znicz pamięci. Tradycyjnie już lgowskim obchodom towarzyszyli licznie zgromadzeni mieszkańcy, którym za udział podziękował burmistrz Żerkowa, zaś przedstawiciel Grupy Rekonstrukcyjnej poinformował zgromadzonych o inicjatywie budowy pomnika mjr. Gorzeńskiego w Jarocinie. Na zakończenie uroczości Bractwo Kurkowe z Żerkowa oddało salut armatni, zaś zgromadzone poczty sztandarowe oddały honor dowódcy jarocińskich oddziałów powstańczych.

 

Foto: Ewa Graczyk