X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

Śladamipowstania

{wycieczki tematyczne}

Aplikacja mobilna

Powstanie Wielkopolskie w smartfonie

Chcesz zdobyć ciekawe informacje o Powstaniu Wielkopolskim? Chcesz odkryć miejsca z nim związane? Chcesz poznać historie ludzi wałczących za naszą wolność? Rozwiązanie jest w zasięgu ręki. Pobierz na swój smartfon aplikację „27 GRUDNIA”. Rozpocznij przygodę z historią!

{więcej}

Poznań

Poznań: Trasa południowa

{wycieczka piesza / rowerowa}

Trasa wiedzie od pomnika Powstańców Wielkopolskich zlokalizowanego w Parku Drwęskich (okolice dworca PKS) na Stary Rynek. Zobaczymy wiele miejsc związanych z wybuchem Powstania Wielkopolskiego.

Przebieg: Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich - ul. Niezłomnych - Powstańców Wielkopolskich - Franciszka Ratajczaka - św. Marcin - Wrocławska - Stary Rynek

Czas: pieszo: 2h, rower: 1h

{więcej}

Poznań: Trasa zachodnia

{wycieczka piesza / rowerowa}

Przechadzkę rozpoczynamy na skrzyżowaniu ul. Bukowskiej z Kraszewskiego i Szylinga. Wycieczka wiedzie trasą związaną z wydarzeniami z początku Powstania.

Przebieg: Bukowska - Zwierzyniecka - św. Marcin - Ratajczaka - 27 grudnia - Paderewskiego - Stary Rynek (Odwach)

Czas: pieszo: 2h, rower: 1h

{więcej}

Poznań: Trasa północna

{wycieczka piesza / rowerowa}

Podobnie jak pozostałe poznańskie wycieczki, również ta jest doskonałą propozycją na spędzenie weekendowego popołudnia. Rozpoczynamy na poznańskiej cytadeli, a kończymy tradycyjnie na Starym Rynku.

Przebieg: Park Cytadela - ul. Armii Poznań - ul. Św. Wojciech - ul. Wroniecka - Stary Rynek (Odwach)

Czas: pieszo: 2h, rower: 1h

{więcej}

Wielkopolska

Wielkopolska wschodnia

{wycieczka samochodowa / rowerowa}

Przyjemna jednodniowa, samochodowa wycieczka szlakiem miejsc pamięci zlokalizowanych w Polsce Wschodniej. Zaawansowanym rowerzystom proponujemy rozważenie weekendowego wypadu opisywaną trasą.

Przebieg: Poznań - Pobiedziska - Gniezno - Trzemeszno - Września - Nekla - Kostrzyn - Poznań (razem 162 km)

Czas: samochód: 1 dzień

{więcej}

Wielkopolska północno-zachodnia

{wycieczka samochodowa / rowerowa}

Wycieczkę rozpoczynamy w Poznaniu na Starym Rynku. Podstawowym punktem na trasie jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 „Odwach”. Muzeum mieści się w klasycystycznym budynku dawnej strażnicy miejskiej.

Przebieg: Poznań - Szamotuły - Wronki - Międzychód - Lwówek - Nowy Tomyśl - Grodzisk Wielkopolski - Stęszew - Poznań (razem 225 km)

Czas: samochód: 1 dzień

{więcej}

Wielkopolska północna

{wycieczka samochodowa / rowerowa}

Polecamy całodniową trasę szlakiem miejsc pamięci Powstania Wielkopolskiego w północnej części Wielkopolski. Trasę można oczywiście podzielić na kilka dni lub wybrać tylko jej część.

Przebieg: Poznań - Murowana Goślina - Wągrowiec - Chodzież - Czarnków - Obrzycko - Poznań (razem 195 km)

Czas: samochód: 1 dzień

{więcej}

Wielkopolska południowa

{wycieczka samochodowa / rowerowa}

W większości miast wielkopolskich pozostał ślad w postaci tablic pamiątkowych i pomników czynu zbrojnego Wielkopolan z przełomu 1918/1919r. Władze miast, związki kombatantów i mieszkańcy upamiętniali w ten sposób wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat.

Przebieg: Poznań - Puszczykowo - Mosina - Śrem - Jarocin - Mieszków - Środa Wielkopolska - Poznań (RAZEM ok. 170 km).

Czas: samochód: 1 dzień

{więcej}

Szlakiem dowódców i żołnierzy

{wycieczka samochodowa}

Proponowana trasa zapoznaje z miejscami spoczynku najważniejszych osób związanych z tworzeniem struktur dowodzenia oddziałami zbrojnymi Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz żołnierzami walczącymi za „małą ojczyznę”.

Przebieg: Poznań - Lusowo - Buk - Wolsztyn - Śniaty - Kościan - Mieszków - Puszczykowo - Poznań (razem 283 km )

Czas: samochód: 1-2 dni

{więcej}