X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

Śladamipowstania

{wycieczki tematyczne}

Poznań

Poznań: Trasa północna

{wycieczka piesza / rowerowa}

Podobnie jak pozostałe poznańskie wycieczki, również ta jest doskonałą propozycją na spędzenie weekendowego popołudnia. Rozpoczynamy na poznańskiej cytadeli, a kończymy tradycyjnie na Starym Rynku.

Przebieg: Park Cytadela - ul. Armii Poznań - ul. Św. Wojciech - ul. Wroniecka - Stary Rynek (Odwach)

Czas: pieszo: 2h, rower: 1h

Spacer rozpoczynamy przy pomniku harcerzy w Parku Cytadela, w jego północnej części przy ulicy Za Cytadelą. Powstanie Wielkopolskie to nie tylko czyn dorosłych, ale także bohaterska odwaga młodych patriotów. Największym parkiem Poznania (ok. 100 ha) dochodzimy na stronę południową do stoków Cytadeli (potoczna nazwa), gdzie umiejscowiona jest kwatera powstańców wielkopolskich. Znajduje się tutaj pomnik i groby powstańców. Odnaleźć można także miejsce spoczynku Romana Wilkanowicza – dziennikarza i poety, uczestnika powstania, a także dwóch cudzoziemców, poległych w czasie powstania: Józefa Moellenbroka i Vinzenzo Cittadiniego.

Następnie dochodzimy wzdłuż stoku na zachód do tzw. dużej śluzy. Kiedy zejdziemy stromo w dół, na murowanych skarpach dawnej twierdzy ukażą się płyty poświęcone między innymi oddziałom wojskowym walczącym w Powstaniu Wielkopolskim.

Opuszczając Park Cytadela przechodzimy pod wiaduktem aleją Niepodległości, skręcamy w lewo ulicą św. Wojciech, przy której odnajdujemy najstarszy istniejący cmentarz miasta – zasłużonych Wielkopolan. Na cmentarzu spoczywa pierwszy dowódca powstania – generał Stanisław Taczak (1874–1960), którego wolą było spocząć w Poznaniu wśród swoich żołnierzy. W listopadzie 1988 roku na dawnym dziedzińcu koszarowym Fortu Winiary (Cytadeli) wylądował wojskowy śmigłowiec, który z Malborka przywiózł szczątki Generała.

Dochodzimy do ulicy Wronieckiej, którą kierujemy się do Starego Rynku. Udajemy się w prawo do Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Odwach, którego wyjątkowe zbiory oraz prezentacje multimedialne przybliżają zwiedzającym Powstanie Wielkopolskie 1918/1919. Na Starym Rynku warto odwiedzić również Wielkopolskie Muzeum Wojskowe oddział Muzeum Narodowego, posiadające bogaty zbiór eksponatów powstańczych.
 

{powrót}