X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

Śladamipowstania

{wycieczki tematyczne}

Poznań

Poznań: Trasa południowa

{wycieczka piesza / rowerowa}

Trasa wiedzie od pomnika Powstańców Wielkopolskich zlokalizowanego w Parku Drwęskich (okolice dworca PKS) na Stary Rynek. Zobaczymy wiele miejsc związanych z wybuchem Powstania Wielkopolskiego.

Przebieg: Park Izabeli i Jarogniewa Drwęskich - ul. Niezłomnych - Powstańców Wielkopolskich - Franciszka Ratajczaka - św. Marcin - Wrocławska - Stary Rynek

Czas: pieszo: 2h, rower: 1h

Spacer rozpoczynamy od monumentalnego pomnika powstańców obok parku Izabeli i Jarogniewa Drwęskich, autorstwa prof. Alfreda Wiśniewskiego. Warto dodać, że prawnik Jarogniew Drwęski był pierwszym i zasłużonym prezydentem Poznania po odzyskaniu niepodległości. Pomnik przedstawia postaci oficera i szeregowca, symbolizujących wszystkich powstańców walczących z pruskim zaborcą. Monument doskonale komponuje się w przestrzeń parku i otoczenia, dając przechodniom uczucie powagi i doniosłość tamtych wydarzeń.

Przejściem podziemnym wychodzimy na ulicę Niezłomnych, po prawej stronie mijając Stary Browar. W czasie wybuchu Powstania Wielkopolskiego komendant Wincenty Wierzejewski, dowodząc kompanią skautów, zdobył istniejący niedaleko (w tym miejscu obecnie hotel Novotel) fort Grolman. Do tamtych wydarzeń nawiązuje dziś bryła współczesnego Starego Browaru od strony ulicy Krakowskiej.

Ulicą Niezłomnych dochodzimy do skrzyżowania z ulicami Ratajczaka i Powstańców Wielkopolskich. Spoglądając w lewo, zobaczymy Szkołę Podstawową nr 75, której patronują powstańcy. W środku znajduje się tablica upamiętniająca zryw powstańczy.

Schodzimy ulicą Ratajczaka w dół. Dochodząc do ulicy św. Marcin, skręcamy w prawo. Przy kościele pw. św. Marcina (przy wejściu od strony groty) odnajdujemy tablicę ufundowaną w 1933 roku przez uczestników Powstania Wielkopolskiego ku pamięci zmarłych towarzyszy.

Idąc dalej ul. św. Marcin dochodzimy do ulicy Wrocławskiej, w którą skręcamy. Kierujemy się na Stary Rynek. Po lewej stronie na kamienicy nr 18 w fasadę wmontowano tablicę poświęconą marynarzom-insurgentom i bosmanowi Adamowi Białoszyńskiemu, który w kawiarni Zielona, znajdującej się w tym budynku prowadził zaciąg do IV kompanii.

Wychodząc na płytę Starego Rynku, skręcamy w lewo. Na pierzei zachodniej odnajdujemy Aptekę pod Złotym Lwem, na której umieszczono tablicę upamiętniającą zawieszenie polskiego sztandaru na Ratuszu 28 grudnia 1918 roku.

Naprzeciw apteki podziwiać możemy klasycystyczny budynek dawnej strażnicy miejskiej, w którym mieści się Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 Odwach. Poza aranżacją dwupoziomowego wnętrza i bogatymi zbiorami, muzeum proponuje również projekcje filmów na temat Powstania Wielkopolskiego. Na Starym Rynku można odwiedzić również Wielkopolskie Muzeum Wojskowe posiadające bogaty zbiór eksponatów powstańczych.
 

{powrót}