X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

Śladamipowstania

{wycieczki tematyczne}

Wielkopolska

Szlakiem dowódców i żołnierzy

{wycieczka samochodowa}

Proponowana trasa zapoznaje z miejscami spoczynku najważniejszych osób związanych z tworzeniem struktur dowodzenia oddziałami zbrojnymi Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz żołnierzami walczącymi za „małą ojczyznę”.

Przebieg: Poznań - Lusowo - Buk - Wolsztyn - Śniaty - Kościan - Mieszków - Puszczykowo - Poznań (razem 283 km )

Czas: samochód: 1-2 dni

Rozpoczynamy w Poznaniu, na ulicy św. Marcin, gdzie mieściła się siedziba Naczelnej Rady Ludowej (pamiątkowa tablica) i siedziba sztabu Powstania Wielkopolskiego (Hotel Royal). Przejście ulicą Ratajczaka (płyta poświęcona Franciszkowi Ratajczakowi), przez plac Wolności (miejsce przysięgi oddziałów wielkopolskich), dalej Bazar (płyta poświęcona Ignacemu Janowi Paderewskiemu), naprzeciwko gmach Muzeum Narodowego (płyta upamiętniająca dowódców powstania, Stanisława Taczaka i Józefa Dowbor-Muśnickiego), dalej Alejami Marcinkowskiego i ulicą Działową przez Wzgórze św. Wojciecha do miejsca spoczynku pierwszego dowódcy, Stanisława Taczaka (Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan). 

Kliknij w poniższe punkty aby zobaczyć opis:

 1. Lusowo ( 17 km)
  Cmentarz z miejscem pochówku Józefa Dowbor-Muśnickiego (od 16 stycznia 1919 roku głównodowodzący wojskami powstańczymi i organizator Armii Wielkopolskiej) oraz zwiedzenie Muzeum Powstańców Wielkopolskich w Lusowie. Przy wejściu do kościoła parafialnego pw. św. Jadwigi Śląskiej i św. Jakuba Ap. umieszczono płytę epitafijną poświęconą Józefowi Dobor-Muśnickiemu.
 2. Buk (20 km)
  W Buku na cmentarzu przy ul. św. Rocha pochowany jest płk Kazimierz Zenkteler – dowódca frontu zachodniego Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i dowódca III powstania na Śląsku w 1921 roku. W Buku odnajdujemy też ulicę Zenktelera z tablicą pamiątkową oraz gimnazjum jego imienia z pamiątkami po patronie. Warto odwiedzić także Izbę Muzealną PTTK Ziemi Bukowskiej.
 3. Wolsztyn (46 km)
  Proponujemy spacer ulicą 5 Stycznia (data wyzwolenia miasta przez powstańców), na której odnajdujemy płytę poświęconą powstańcom, płk. Stanisławowi Siudzie i ppłk. Stanisławowi Tomiakowi (prochy spoczywają w Wolsztynie). Obowiązkowo należy zwiedzić Muzeum Marcina Rożka (ul. 5 Stycznia 34), który brał udział w powstaniu i jest silnie związany z Wielkopolską przez swoje dzieła rzeźbiarskie. W muzeum również znajdziemy pamiątki powstańcze.
 4. Śniaty ( 26 km)
  Przy ul. Ratajczaka 1 ustawiono głaz narzutowy z zamontowaną kamienną tablicą poświęconą urodzonemu we wsi Franciszkowi Ratajczakowi. Ten bohaterski powstaniec został pierwszą ofiarą Powstania Wielkopolskiego.
 5. Kościan (19 km)
  W Kościanie przed Zespołem Szkół Ponadgimnazjalnych przy ulicy Wielichowskiej znajduje się pomnik patrona zespołu szkół Franciszka Ratajczaka – pierwszego powstańca, który zginął w dniu wybuchu 27 grudnia 1918 roku w Poznaniu. Na granitowej bryle zamieszczono tablicę z płaskorzeźbą i tablicą informacyjną. Ponadto na domu przy ulicy Masztalerza 2 umieszczono tablicę poświęconą st. szeregowemu Franciszkowi Masztalerzowi, który jako pierwszy powstaniec z Kościana poległ 11 stycznia 1919 roku pod Rydzyną.
 6. Mieszków (71 km)
  W Mieszkowie, rodzinnym mieście Stanisława Taczaka, znajduje się jedyny w Polsce pomnik generała. Warto wykonać sesję zdjęciową z pierwszym dowódcą Powstania Wielkopolskiego.
 7. Puszczykowo ( 70 km)
  W północnej części cmentarza parafialnego znajduje się miejsce pochówku komendanta Straży Ludowej, Juliana Langego (1873-1954). Zasłużony dla powstania, uczestniczył w nim od chwili wybuchu. Żołnierze Straży Ludowej pod dowództwem majora ochraniali dworzec podczas przyjazdu Ignacego Jana Paderewskiego, eskortowali jego przejazd do Bazaru, wyzwalali miasto i uczestniczyli w przysiędze na placu Wilhelmowskim (dzisiejszy pl. Wolności). Można pokusić się na spacer lasem do grobów powstańców z 1848 roku, które zostały uporządkowane przez Powstańców Wielkopolskich w 1919 roku.

Można również rozważyć trasę w wariancie krótszym - mieszkańcom Poznania proponujemy przebieg: Poznań - Lusowo - Puszczykowo. 

{powrót}