X
Polacy o powstaniu

Krzysztof

1962

Jeśli cała moja rodzina walczyła w Powstaniu Wielkopolskim, to powstanie może być dla mnie tylko domem w sercu i balsamem dla duszy. Czuję, że mam święty obowiązek walczyć o przetrwanie pamięci o ich czynach w powiecie krotoszyńskim. Jeden z rodzinnych powstańców walczył też pod Czarnkowem. Mowa o późniejszym kpt. Władysławie Nawrockim :)

Krzysztof

1970

Dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu tu w Poznaniu i Wielkopolsce mówimy i myślimy po polsku. Dzięki powstańczej Wielkopolsce Polska była silniejsza. Chwała Bohaterom!

Łukasz

1992

Mój prapradziadek był oficerem Armii Wielkopolskiej. Ja sam podtrzymywałem pamięć podczas rekonstrukcji historycznych m.in. powstania wielkopolskiego. Kto prześledzi losy tych ludzi zrozumie, dlaczego należy im się pamięć, szacunek i cześć.

Dante

1995

Dnia 27 Grudnia br. minie równo 95 lat, od wybuchu Postania Wielkopolskiego. Pamiętamy o nim nie tylko dzięki kartom z podręczników historii, pamiętamy o tamtych wydarzeniach i ich bohaterach dzięki naszym przodkom, ich opowieściom, listom które pisali do rodzin czy też historycznym fotografiom. Naszym zadaniem, jest przekazywanie pamięci i tradycji Powstania Wielkopolskiego kolejnym pokoleniom. Wieczna cześć i chwała Powstańcom! Wielkopolska pamięta!

Andrzej

1935

Nie urodziłem się w Poznaniu i nie mieszkam w Poznaniu, jednak czuję emocjonalnie związany z Wielkopolską i Poznaniem. Mój ojciec był powstańcem Wielkopolskim i brał czynny udział w zdobyciu Ławicy na czele baonu powstańczego. Był wówczas podporucznikiem, a zginął w 1940r. zamordowany w Katyniu jako jeden z 75 więzionych tam podpułkowników WP. Nie mogę pojąć, dlaczego tak mało mówi się o jedynym zwycięskim powstaniu, a stale gloryfikuje się to tragiczne, w którym nawiasem mówiąc zginęli w 1944r. moi dwaj starsi bracia Ryszard i Jerzy. Zapewne ojciec byłby z nich dumny! Ja jestem dumny z faktu, ze mój ojciec w jakimś stopniu przyczynił się do zwycięstwa Powstania Wielkopolskiego. Cześć i wdzięczna Pamięć dla wszystkich Powstańców Wielkopolskich!

Andrzej

1964

Walka o zachowanie Polskości tych ziem była długa i super jest ukazana w filmie "Najdłuższa wojna nowoczesnej Europy". A zwycięskie Powstanie Wielkopolskie to piękne ukoronowanie tej walki. Za to powinniśmy być wdzięczni i dumni naszym Przodkom. Armia Wielkopolska nie tylko wyzwoliła Wielkopolskę, ale niosła tez wolność Kresom.

Adam

1979

"Nie należy dłużej czekać" - tak brzmiał powstańczy sygnał do walki w 1918 roku. Wielkopolanie - zamiast bezsensownie ginąć - czekali przez wiele lat na ten idealny moment i uderzyli wtedy, gdy przeciwnik był słaby. Pamiętajmy jednak, że nie było to bezczynne czekanie - nasi pradziadowie przez lata zbierali kapitał, budowali struktury konspiracyjne, szykowali się do walki. To wszystko doskonale zadziałało w grudniu 1918 roku. Powstanie Wielkopolskie to dowód na to, że Polacy potrafią bić się z głową i zwyciężać. W ostatnich 300 latach naszej historii tak mało jest zwycięstw... zamiast hucznie obchodzić rocznice klęsk - świętujmy radosną rocznicę 27 Grudnia!

Wyślij

Wyraź wdzięczność Powstańcom! Wyślij nam krótką wypowiedź na temat Powstania wraz ze swoim zdjęciem. Zamieścimy ją w tym miejscu.

Śladamipowstania

{wycieczki tematyczne}

Wielkopolska

Wielkopolska północna

{wycieczka samochodowa / rowerowa}

Polecamy całodniową trasę szlakiem miejsc pamięci Powstania Wielkopolskiego w północnej części Wielkopolski. Trasę można oczywiście podzielić na kilka dni lub wybrać tylko jej część.

Przebieg: Poznań - Murowana Goślina - Wągrowiec - Chodzież - Czarnków - Obrzycko - Poznań (razem 195 km)

Czas: samochód: 1 dzień

W większości miast wielkopolskich pozostał ślad w postaci tablic pamiątkowych i pomników czynu zbrojnego Wielkopolan z przełomu 1918 i 1919 roku. Władze miast, związki kombatantów i mieszkańcy upamiętniali wydarzenia sprzed kilkudziesięciu lat. w kilku zdaniach wykutych na żelaznych tablicach i kamiennych pomnikach...

Poznań – Murowana Goślina – Wągrowiec – Chodzież – Czarnków – Obrzycko – Poznań (razem 195 km)

Wycieczkę rozpoczynamy w Poznaniu na Starym Rynku. Podstawowym punktem na trasie jest Muzeum Powstania Wielkopolskiego 1918/1919, umieszczone w dawnym odwachu. Muzeum mieści się w klasycystycznym budynku dawnej strażnicy miejskiej. Posiada w swoich zbiorach bogatą ofertę w postaci mundurów, broni, fotografii, dokumentów, sztandarów, obrazów i grafik, a także plików multimedialnych i materiałów filmowych. Ciekawym pomysłem wydaje się przygotowany w dolnej kondygnacji fragment okopów, ukazujący zwiedzającym realia przebywania w okopach na froncie.

Kliknij w poniższe punkty aby zobaczyć opis:

 1. Murowana Goślina (22 km)
  W mieście na głównym Rynku (pl. Powstańców Wielkopolskich) stoi pomnik poświęcony pamięci zbiorowej. Monument wykonany z piaskowca łączy oddanie hołdu powstańcom wielkopolskim, żołnierzom walczącym podczas II wojny światowej  i ofiarom okupacji hitlerowskiej. Obchody 90-lecia wybuchu Powstania Wielkopolskiego zwieńczono zamontowaniem tablicy, na której wymieniono 102 uczestników powstania. Natomiast tablicę wmontowaną w budynek pobliskiego dawnego ratusza społeczeństwo ufundowało w 1963 roku, na 45-lecie zwycięskiego powstania. W budynku można zwiedzić Izbę Regionalną Ziemi Goślińskiej, gdzie również odnajdziemy pamiątki związane z Powstaniem Wielkopolskim.     
 2. Wągrowiec (36 km)
  Wśród tablic zamontowanych na budynku Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych nr 2 przy ulicy Kościuszki 49 odnajdujemy tablicę informującą o siedzibie dowództwa dla frontu północnego pod dowództwem ppłk. Kazimierza Grudzielskiego. Obok pomnika powstańczego z 1978 roku usytuowanego przy dzisiejszej siedzibie Starostwa Powiatowego (ul. Kościuszki 15) postawiono medaliony z przedwojennego Pomnika Wolności. Przed wkroczeniem wojsk hitlerowskich medaliony te zostały rozmontowane i ukryte, dopiero od 1970 roku na nowo przypominają o powstańcach wielkopolskich. Zwraca uwagę także znicz wykuty w kształcie podtrzymujących czarę karabinów.
 3. Chodzież (35 km)
  Niedaleko dworca chodzieskiego przy ulicy Dworcowej postawiono pomnik w formie głazu narzutowego. Z zamieszczonej na nim informacji dowiadujemy się o walkach, jakie powstańcy toczyli tutaj w styczniu 1919 roku. Lokalizacja miejsca ustwienia pomnika nie jest przypadkowa, gdyż węzeł kolejowy był ważnym punktem komunikacyjnym miasta, umożliwiającym połączenie z innymi miastami regionu.
 4. Czarnków (28 km)
  Na cmentarzu przy ulicy Kościuszki, niedaleko głównej bramy, odnajdujemy zbiorową mogiłę powstańców wielkopolskich. Znajduje się tam nagrobek z dwiema płytami, na których wymieniono nazwiska 15 poległych bojowników. Ośmiu z nich oddało życie 8 stycznia 1919 roku w czasie walk z nacierającymi oddziałami niemieckimi, które próbowały odbić utracone trzy dni wcześniej miasto, pozostali polegli w walkach na terenie powiatu czarnkowskiego.
 5. Obrzycko (24 km)
  10 stycznia 1919 roku spod ratusza wymaszerował pierwszy oddział powstańczy skierowany na front północny. Wydarzenie to upamiętnia tablica wmurowana w południową ścianę starorynkowego ratusza.

Poznań - koniec trasy (40 km)

{powrót}