Strona główna

Menu

POZNAŃSKI SPOSÓB NA NIEPODLEGŁOŚĆ, wykład pt. „Czas wojny i czas przełomu. Architektura Poznania około 1918 roku” - Powstanie Wielkopolskie

Poznańskie Towarzystwo Przyjaciół Nauk w ramach projektu „Poznański sposób na niepodległość” serdecznie zaprasza na wykład otwarty  pt. „Czas wojny i czas przełomu. Architektura Poznania około 1918 roku”, który wygłosi prof. UAM dr hab. Piotr Korduba (Instytut Historii Sztuki UAM Poznań). Wykład odbędzie się w Sali Posiedzeń PTPN w czwartek 18 października 2018 r. o godz. 18:00 w Sali Posiedzeń PTPN przy ul. S. Mielżyńskiego 27/29 w Poznaniu.

O wyglądzie Poznania na chwilę przed Powstaniem

Prof. UAM dr hab. Piotr Korduba jest dyrektorem Instytutu Historii Sztuki UAM. Zajmuje się kulturą zamieszkiwania, wzornictwem, niemiecko-polskimi relacjami artystyczno-historycznymi, a także problematyką miejską – w tym poznańską. Prof. Korduba to stypendysta Fundacji na Rzecz Nauki Polskiej, DAAD, Herzog-August Bibliothek w Wolfenbüttel, członek polskich i zagranicznych stowarzyszeń. Jest autorem licznych artykułów i książek, w tym: „Patrycjuszowski dom gdański w czasach nowożytnych” (Warszawa 2005), „Sołacz. Domy i ludzie” (Poznań 2009, 2012), „Na starym Grunwaldzie. Domy i ich mieszkańcy” (Poznań 2012) [wraz z A. Paradowską]. Ostatnio wydał pracę: „Ludowość na sprzedaż. Towarzystwo Popierania Przemysłu Ludowego, Cepelia, Instytut Wzornictwa Przemysłowego”, Warszawa 2013.

Jak zapowiada prof. Korduba, podczas wykładu spróbuje się zastanowić, jak wyglądał architektoniczny pejzaż Poznania około 1918 r. Z jakiego rodzaju spuścizną mieliśmy wówczas do czynienia, jakie rodziła ona problemy, a jakie przyniosła korzyści, jak determinowała urbanistyczno-architektoniczny rozwój miasta i w jakim kierunku on przebiegał. Naszego gościa interesować będą nie tylko konkretne realizacje, ich autorzy i funkcje, ale także społeczny odbiór i ideologiczny przekaz jaki niosły. Prof. Piotr Korduba będzie zatem mówił o architekturze jako komunikacie i istotnym dokumencie tego przełomowego czasu.

Wykładowi otwartemu tradycyjnie towarzyszyć będzie jednodniowa wystawa tematyczna przygotowana przez pracowników Biblioteki PTPN, zatytułowana „Poznań na początku XX wieku”. Zarówno na wykład, jak i wystawę – wstęp wolny!

Przedsięwzięcie „Poznański sposób na niepodległość” objęte zostało patronatem honorowym Marszałka Województwa Wielkopolskiego oraz Prezydenta Miasta Poznania.

Dołącz do wydarzenia na Facebook’u: wykład pt. „Czas wojny i czas przełomu. Architektura Poznania około 1918 roku”

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84