CHRZEST TULIPANÓW

Strona główna

Menu

CHRZEST TULIPANÓW

11 maja 2018 r. o godzinie 11:30 odbędył się uroczysty chrzest tulipanów w Sali Lubrańskiego Collegium Minus Uniwersytetu Adama Mickiewicza przy ul. Wieniawskiego 1 w Poznaniu.

Dwie odmiany tulipanów, wyhodowanych specjalnie dla uczczenia pamięci dowódców Powstania Wielkopolskiego, otrzymały nazwy: biały tulipan – „Generał Stanisław Taczak”, czerwony tulipan – „Generał Józef Dowbor – Muśnicki”. Kolory kwiatów zostały dopasowane zgodnie z chronologią dowodzenia Powstaniem i tak, analogicznie do kolorystyki flagi Rzeczypospolitej Polskiej, biały tulipan otrzyma nazwę pierwszego dowódcy Powstania Wielkopolskiego – Generała Stanisława Taczaka, a czerwony – drugiego w kolejności dowodzącego Powstaniem – Generała Józefa Dowbora-Muśnickiego.

Chrzestnymi białego tulipana „Generał Stanisław Taczak” zostali:

Pani Maria Mielcarzewicz – prezes Stowarzyszenia Rodzin Powstańców Wielkopolskich w Środzie Wielkopolskiej i członek zarządu Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/19 oraz Pan Jerzy Gogołkiewicz – wnuk generała Stanisława Taczaka.

Chrzestni czerwonego tulipana „Generał Józef Dowbor – Muśnicki” to:

Pani Anna Grajek – inicjatorka i współorganizatorką budowy szkoły w Lusowie w latach 1993-1996, w której zorganizowała Muzeum Powstańców Wielkopolskich i ich Dowódców oraz Pan Wawrzyniec Wierzejewski – Prezes Zarządu Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Co mają wspólnego z Powstaniem Wielkopolskim tulipany?

Okazuje się, że więcej, niż moglibyśmy się spodziewać. Ich chrzest wpisuje się w obyczaj nadawania nowym odmianom imion ważnych osobistości. Ale w naszej historii chodzi o coś więcej. Aby ją zrozumieć, przenieśmy się w czasy zaborów.

Na terenie zaboru pruskiego żyje Piotr Paliński. Po latach, rodzi się jego wnuk, który jako młody człowiek zostaje założycielem polskiego skautingu – Wincenty Wierzejewski. Wróćmy jednak do dziadka, bo to on jest kluczem do zrozumienia całej tej historii. Paliński był nauczycielem, redaktorem, katolickim pisarzem ludowym. Jego działalności nie da się streścić w jednym zdaniu.

Dość powiedzieć, że w założonym przez siebie piśmie dla dzieci, namawiał je do pisania i mówienia po polsku. Przeciwdziałał wpływom laickim i protestanckim wśród młodzieży i nauczycieli. Wreszcie zarzucono mu działalność antyrządową, ponieważ przetłumaczył z niemieckiego na polski jedną z książek. Wyrok sądu odebrał mu prawo wykonywania zawodu nauczyciela. W 1906 roku emigruje do Westfalii i osiada w Bochum. Ale nie przestał prowadzić działalności patriotycznej. Prowadzi pogadanki dla Polaków, pomaga mu w tym żona, ilustrując wystąpienia Palińskiego prezentacją przezroczy.

Władze pruskie ostatecznie zmuszają go do zamieszkania w Holandii. I tu historia Palińskiego zbiega się z uroczystością chrztu tulipanów. Paliński w 1913 roku napisał książkę „Kultura holenderskich roślin kwiatowych”. Kierował polskim oddziałem firmy ogrodniczej „P. Goemans i Syn”. W przedmowie pisał: „(…) dzieło niniejsze ma być zwykłym, krótkim drogowskazem w tych przypadkach, gdzie tego okoliczność wymaga, a głównem jego zadaniem: służyć Rodakom w kraju”. I tak opisywał, czego potrzebuje begonia, szczypiorek neapolitański czy tulipany.

Wyhodowane cebule tulipanów wysyłał do Polski, żeby wyrosły na ojczystej ziemi. Nadawał im jako pierwszy Polak patriotyczne nazwy: Kościuszko czy Sienkiewicz. W rodzinnych dokumentach zachował się list Henryka Sienkiewicza, w którym pisarz dziękuje za nadesłane rośliny i prowadzoną działalność patriotyczną.

W ten sposób historia zatacza koło. Chcąc oddać hołd dowódcom Powstania Wielkopolskiego w setną rocznicę jego wybuchu, wydało się naturalne, aby nazwać dwie nowe odmiany tulipanów wyhodowanych w Holandii, gdzie niegdyś przebywał Piotr Paliński, „Generał Stanisław Taczak” oraz „Generał Józef Dowbor-Muśnicki”.

Uroczystą ceremonię chrztu uświetnił koncert w wykonaniu Pana Marcina Suszyckiego – koncertmistrza Filharmonii Poznańskiej oraz Pana Michała Francuza – oficjalnego pianisty Międzynarodowego Konkursu Skrzypcowego im. Henryka Wieniawskiego w Poznaniu. W wykonaniu tych znakomitych muzyków zebrani goście usłyszeli utwory Ignacego Jana Paderewskiego: Menuet G-dur op.14 n.1 oraz Sonatę skrzypcową a-moll op.13.

Uroczystość poprzedziła XXII Wystawa tulipanów zorganizowana w westybulu Auli Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu.

Patronem Honorowym uroczystości Chrztu tulipanów oraz XXII Wystawy tulipanów został Marszałek Województwa Wielkopolskiego, Marek Woźniak.

 

 

 

 

 

Dołącz do wydarzenia

Bądź na bieżąco, dołącz do nas, odwiedź profil 27grudnia na Facebook\'u
Świętujmy razem
Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 77 43