Cztery niezwykłe maszyny na 100. rocznicę, czyli Wielkopolska Eskadra Niepodległości

Strona główna

Menu

Cztery niezwykłe maszyny na 100. rocznicę, czyli Wielkopolska Eskadra Niepodległości

Wielkopolska Eskadra Niepodległości to projekt Politechniki Poznańskiej, który szczegółowo został zaprezentowany podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem: Marka Woźniaka – Marszałka Województwa Wielkopolskiego, prof. dr hab. inż. Tomasza Łodygowskiego – Rektora Politechniki Poznańskiej, Ryszarda Kędzi – Wiceprezesa Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego im. Antoniego Kocjana oraz dr inż. Agnieszki Wróblewskiej – Dyrektor Centrum Kształcenia Lotniczego Politechniki Poznańskiej. Przedsięwzięcie będzie wyjątkową oprawą nie tylko 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, ale również stulecia utworzenia w Poznaniu szkolnictwa wyższego – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Politechniki Poznańskiej oraz pierwszego w Polsce Aeroklubu. Podczas spotkania Marszałek Woźniak podkreślił, że to projekt wyjątkowy ponieważ nawiązuje zarówno do historii naszego kraju, regionu, jak i przyszłości. Dodał: „Nasza wspaniała wielkopolska historia to nasz fundament tożsamości, dzięki której możemy budować lepszą przyszłość”. Ta przyszłość to zainteresowanie Politechniki Poznańskiem tematem lotnictwa i plany utworzenia nowego kierunku studiów lotnictwo i kosmonautyka.

Cztery latające repliki Fokkera D.VII zostaną zbudowane w skali 1:1 i wyposażone w radiostacje lotnicze, transpondery i współczesną awionikę, zostaną zarejestrowane i licencjonowane w Polsce. Projekt przypomina również o roku 1913, kiedy to mieszkańcy Poznania, będącego pod zaborem pruskim, poruszeni osiągami ówczesnych samolotów, podjęli inicjatywę kupna samolotu, któremu nadali nazwę „Pozen”. Zbiórkę pieniędzy przeprowadziła redakcja gazety „Pozener Tageblatt”, a ofiarność społeczeństwa była tak wielka, że zebranych środków starczyło na samolot, jak i na 300 ha ziemi w rejonie wsi Ławica, gdzie utworzono lotnisko. Ta aktywność społeczeństwa w 1913 roku i walka Powstańców oraz odbicie Ławicy wraz ze zgromadzonymi tam samolotami przyczyniły się do rozwoju lotnictwa w II Rzeczypospolitej oraz miały wielkie znaczenie dla Wojny Obronnej 1920 roku.

Dziś każdy z nas może mieć wkład w upamiętnienie tamtych zdarzeń – szczegóły zbiórki na stronie www.wielkopolskaeskadraniepodleglosci.pl.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 77 43