Strona główna

Menu

Gmina Czerwonak uczciła Powstańców Wielkopolskich - Powstanie Wielkopolskie

W poniedziałek 18 lutego 2019 r. w Czerwonaku odbyła się uroczystość odsłonięcia tablicy upamiętniającej Powstańców Wielkopolskich z terenu gminy Czerwonak. W wydarzeniu udział wzięły rodziny Powstańców, zaproszeni goście: Piotr Zalewski reprezentujący Starostę Poznańskiego, Tomasz Łęcki Dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości, Marcin Wiśniewski kierownik i kustosz Muzeum Powstania Wielkopolskiego, przedstawiciele Organizacji i Stowarzyszeń działających, zarówno na terenie gminy, jak i poza jej granicami oraz mieszkańcy.

Zgromadzonych licznie uczestników uroczystości przywitał Wójt Marcin Wojtkowiak, który w swoim przemówieniu nawiązał do tradycji Powstania Wielkopolskiego. Podkreślił wkład mieszkańców naszej gminy w odzyskanie niepodległości. Wskazał na poświęcenie dzięki, któremu możemy dziś cieszyć się wolnością. Zaznaczył jak ważne jest budowanie poczucia dumy z ich dokonań oraz rozbudzanie patriotyzmu wśród najmłodszych pokoleń.

Następnie swoje przemówienia wygłosili Przewodniczący Rady Gminy Wojciech Skrzekut, Piotr Zalewski oraz Jerzy Wolniewicz przedstawiciel rodzin powstańczych, który podkreślił jak ważne jest upamiętnianie bohaterów powstania i ocalanie pamięci o ich poświęceniu.

Tablicę pamiątkową odsłonił Wójt Marcin Wojtkowiak wraz z Panią Marią Wielebską, krewną Rajmunda Tarczewskiego Powstańca Wielkopolskiego. Warto zaznaczyć, że głaz, na którym umieszczono tablicę zdobią dwie repliki broni wykonane z twardego drewna i metalu, wykonane ręcznie przez Mariana Klessa z pomocą Sławomira Matelskiego i Jaromira Korty.

Po złożeniu wiązanek i zniczy odśpiewano hymn powstańczy, a w tle odpalono race. Następnie głos zabrał Ksiądz Dziekan Jerzy Ranke, który poprowadził modlitwę w intencji powstańców.

Uroczystość zakończyła się wręczeniem zaproszonym gościom publikacji jubileuszowej pt. „Czerwonak 600”.

Lista powstańców, których nazwiska pojawiły się na tablicy pamiątkowej, nie jest listą zamkniętą.
W przyszłości będzie można dopisywać do niej nazwiska powstańców ustalone w następnych latach.
Warunkiem umieszczenia nazwiska na tablicy jest przedstawienie dokumentów potwierdzających uczestnictwo w Powstaniu Wielkopolskim oraz miejsce pochówku powstańca na terenie jednego z gminnych cmentarzy.

Zgłoszenia należy składać u Pani Tatiany Kędziory, harcmistrzyni ZHP Hufiec Czerwonak, która sprawuje opiekę nad grobami powstańczymi w gminie Czerwonak,
kontakt telefoniczny 602 655 003
e-mail: tatianakedziora@wp.pl

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84