Strona główna

Menu

Hiszpanka z nagrodami Festiwalu Filmowego w Gdyni - Powstanie Wielkopolskie

Nagrodę za scenografię  otrzymała Jagna Janicka. Doceniono również kostiumy nagradzając Dorotę Roqueplo i Andrzeja Szenajcha.

„Hiszpanka“ to opowieść o kluczowych dla wybuchu Powstania Wielkopolskiego zdarzeniach – dramatycznych okolicznościach przybycia do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, i o ludziach, którzy przygotowywali powstanie, a potem w nim walczyli i zwyciężyli. „Hiszpanka“ korzysta z konwencji kina sensacji i kryminału. Zdjęcia do „Hiszpanki” realizowane były w 5 miastach. Do filmu  zostało zaangażowanych 61 aktorów z Polski, Niemiec, Ameryki, Austrii i Francji. Wśród nich są: Crispin Glover, który wcielił się w dr Manfreda Abuse, Jan Peszek jako Tytus Ceglarski. Krystiana Ceglarskiego zagrał Jakub Gierszał jeden  z najzdolniejszych aktorów młodego pokolenia. Na ekranie zobaczyliśmy również m.in. Sandrę Korzeniak i Patrycję Ziółkowską. Film wyreżyserował Łukasz Barczyk.

Dorota Roqueplo – kostiumograf filmowa i teatralna. Członek Polskiej Akademii Filmowej. projektowała kostiumy między innymi do: Ki, Chłopaki nie płaczą, Poranek kojota, Operacja Samum, Plac Zbawiciela czy Lejdis. Dorota Roqueplo zaprojektowała kostiumy dla większości z 61 aktorów występujących na planie hiszpanki, ubrała też 2000 statystów i epizodystów. Kostiumy dla nich zostały sprowadzone z 6 europejskich m.in. z Francji, Anglii, Niemiec, Czech i Polski.

Andrzej Szenajch – aktor i kostiumograf. Zajmuje się kostiumografią wojskową i militariami. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Jagna Janicka – Kostiumograf, scenograf. Członek Polskiej Akademii Filmowej.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84