Strona główna

Menu

Inscenizacja historyczna w Kuślinie - Powstanie Wielkopolskie

W niedzielę 21 stycznia w Kuślinie k. Nowego Tomyśla odbyła się inscenizacja batalistyczna nawiązująca do wydarzeń, które na początku stycznia 1919 roku rozegrały się w tym miejscu.

Po mszy w kościele odbyła się przysięga oddziału Powstańców Wielkopolskich. Chwilę później zaatakowali oni stacjonujących w budynku poczty Niemców. Po kilkuminutowej wymianie strzałów, m.in. z dwóch ciężkich karabinów maszynowych, doszło do zdobycia budynku poczty i pojmania Niemców do niewoli.

Po inscenizacji uczestnicy rekonstrukcji zaprezentowali się widzom i zostali nagrodzeni oklaskami. Widowisko oglądały tłumy mieszkańców. Ciekawym akcentem, dodającym „smaku” inscenizacji były dwa budynki mieszkalne stojące u wyolotu ul. Powstańców Wielkopolskich, gdzie odbywała się impreza. Drewniane domki wyglądają dziś prawie tak samo jak sto lat temu.

Po widowisku władze Kuślina zaprosiły mieszkańców na darmową grochówkę i herbatę w gminnym domu kultury. Chętni kuślinianie mogli tam otrzymać legitymację powstańczą stemplowaną przez dowódcę oddziału powstańczego, który kilka minut wcześniej zdobył budynek poczty.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84