Już 19 grudnia specjalny dodatek do „Głosu Wielkopolskiego”

Strona główna

Menu

Już 19 grudnia specjalny dodatek do "Głosu Wielkopolskiego"

Materiał redakcyjny dotyczyć będzie przebiegu Powstania, ciekawostek technicznych oraz wspólnych inicjatyw Samorządu Województwa i dziennika „Głos Wielkopolski”. Poznamy też prawnuka powstańca – Marcin Nowakowski, bo o nim mowa, na swój koszt organizuje wystawy powstańczych pamiątek.

Poniżej wstęp od Pana Marszałka zamieszczony w dodatku:

 

Szanowni Państwo,

zbliża się 27 grudnia 2013 roku – ważna data dla naszego regionu, 95. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Czas, w którym w Wielkopolsce skupimy uwagę na historii, na naszej więzi z przeszłością, na przypominaniu pełnej poświęcenia walki Wielkopolan o niepodległość. Walki, która została nagrodzona – tak rzadką w dziejach polskich powstań narodowych – radością ze zwycięstwa.

Jako niewątpliwy sukces militarny i organizacyjny Powstanie Wielkopolskie ma swoje szczególne miejsce w historii Polski. Zapisało się na jej kartach jako udana akcja zbrojna, która pod dowództwem Majora Stanisława Taczaka i Generała Józefa Dowbor Muśnickiego przerodziła się ze spontanicznego zrywu Wielkopolan w zorganizowane działania, mające ogromny wpływ na decyzje wielkich mocarstw, przypieczętowane Traktatem Wersalskim, kończącym I Wojnę Światową.

Sukces Powstania Wielkopolskiego zawdzięczamy połączeniu sprzyjających okoliczności historycznych i bezprzykładnej ofiarności Wielkopolan, mającej swoje źródło w patriotycznym wychowaniu oraz tradycji solidaryzmu społecznego i pracy organicznej. Mariaż odwagi i rozwagi, gorącego serca, dyscypliny i organizacyjnej sprawności, żołnierskiej waleczności i realistycznej oceny sytuacji międzynarodowej w czasie I Wojny Światowej, kiedy to państwa zaborcze walczyły przeciwko sobie, przyniósł wspaniały efekt.

To dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu do II Rzeczypospolitej w 1919 roku wcielone zostały najstarsze piastowskie ziemie – Wielkopolska. Dziś my– potomkowie Zwycięzców – zobowiązani jesteśmy stać na straży pamięci o tym, że Wielkopolanie sami potrafili „wybić się na niepodległość”. Dlatego co roku wracamy myślą do przełomu 1918 / 1919 roku i wspominamy akty bohaterstwa naszych rodaków. Co roku Powstanie silniej wrasta w naszą świadomość jako jedno z wydarzeń historycznych o randze ogólnopolskiej, mające wpływ na kształt granic Odrodzonej Rzeczypospolitej, ale także jako okazja do spotkania, integrująca mieszkańców Wielkopolski wokół wspólnej przeszłości. Ten okres naszej historii poznajemy co roku lepiej i bliżej, choć z pewnością wiele pozostało jeszcze do odkrycia.

Dowodem na to jest niniejszy dodatek, który ukazuje nieznane aspekty Powstania Wielkopolskiego, a także różne sposoby jego upamiętniania. Zapraszam do lektury tej publikacji, będącej ciekawą zapowiedzią tegorocznej, 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, którą będziemy wspólnie świętować już niebawem – 27 grudnia w Poznaniu i 28 grudnia w Warszawie.

Zachęcam też do odkrywania historii powstańczej w swojej najbliższej okolicy, do pielęgnowania powstańczych tradycji i pamiątek w każdym zakątku Wielkopolski.

Powstanie Wielkopolskie to powód do słusznej dumy, pozwólmy, aby ta duma wybrzmiała z całą mocą!

Marek Woźniak

Marszałek Województwa Wielkopolskiego

 

 

 

 

                                                              

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 77 43