Strona główna

Menu

Już 19 grudnia specjalny dodatek do „Głosu Wielkopolskiego” - Powstanie Wielkopolskie

Materiał redakcyjny dotyczyć będzie przebiegu Powstania, ciekawostek technicznych oraz wspólnych inicjatyw Samorządu Województwa i dziennika „Głos Wielkopolski”. Poznamy też prawnuka powstańca – Marcin Nowakowski, bo o nim mowa, na swój koszt organizuje wystawy powstańczych pamiątek.

Poniżej wstęp od Pana Marszałka zamieszczony w dodatku:

 

Szanowni Państwo,

zbliża się 27 grudnia 2013 roku – ważna data dla naszego regionu, 95. rocznica wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Czas, w którym w Wielkopolsce skupimy uwagę na historii, na naszej więzi z przeszłością, na przypominaniu pełnej poświęcenia walki Wielkopolan o niepodległość. Walki, która została nagrodzona – tak rzadką w dziejach polskich powstań narodowych – radością ze zwycięstwa.

Jako niewątpliwy sukces militarny i organizacyjny Powstanie Wielkopolskie ma swoje szczególne miejsce w historii Polski. Zapisało się na jej kartach jako udana akcja zbrojna, która pod dowództwem Majora Stanisława Taczaka i Generała Józefa Dowbor Muśnickiego przerodziła się ze spontanicznego zrywu Wielkopolan w zorganizowane działania, mające ogromny wpływ na decyzje wielkich mocarstw, przypieczętowane Traktatem Wersalskim, kończącym I Wojnę Światową.

Sukces Powstania Wielkopolskiego zawdzięczamy połączeniu sprzyjających okoliczności historycznych i bezprzykładnej ofiarności Wielkopolan, mającej swoje źródło w patriotycznym wychowaniu oraz tradycji solidaryzmu społecznego i pracy organicznej. Mariaż odwagi i rozwagi, gorącego serca, dyscypliny i organizacyjnej sprawności, żołnierskiej waleczności i realistycznej oceny sytuacji międzynarodowej w czasie I Wojny Światowej, kiedy to państwa zaborcze walczyły przeciwko sobie, przyniósł wspaniały efekt.

To dzięki Powstaniu Wielkopolskiemu do II Rzeczypospolitej w 1919 roku wcielone zostały najstarsze piastowskie ziemie – Wielkopolska. Dziś my– potomkowie Zwycięzców – zobowiązani jesteśmy stać na straży pamięci o tym, że Wielkopolanie sami potrafili „wybić się na niepodległość”. Dlatego co roku wracamy myślą do przełomu 1918 / 1919 roku i wspominamy akty bohaterstwa naszych rodaków. Co roku Powstanie silniej wrasta w naszą świadomość jako jedno z wydarzeń historycznych o randze ogólnopolskiej, mające wpływ na kształt granic Odrodzonej Rzeczypospolitej, ale także jako okazja do spotkania, integrująca mieszkańców Wielkopolski wokół wspólnej przeszłości. Ten okres naszej historii poznajemy co roku lepiej i bliżej, choć z pewnością wiele pozostało jeszcze do odkrycia.

Dowodem na to jest niniejszy dodatek, który ukazuje nieznane aspekty Powstania Wielkopolskiego, a także różne sposoby jego upamiętniania. Zapraszam do lektury tej publikacji, będącej ciekawą zapowiedzią tegorocznej, 95. rocznicy Powstania Wielkopolskiego, którą będziemy wspólnie świętować już niebawem – 27 grudnia w Poznaniu i 28 grudnia w Warszawie.

Zachęcam też do odkrywania historii powstańczej w swojej najbliższej okolicy, do pielęgnowania powstańczych tradycji i pamiątek w każdym zakątku Wielkopolski.

Powstanie Wielkopolskie to powód do słusznej dumy, pozwólmy, aby ta duma wybrzmiała z całą mocą!

Marek Woźniak

Marszałek Województwa Wielkopolskiego

 

 

 

 

                                                              

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84