Strona główna

Menu

Kobyla Góra świętowała patriotyczne rocznice - Powstanie Wielkopolskie

W niedzielę 20 stycznia 2019 r. w auli Szkoły Podstawowej w Kobylej Górze odbyły się uroczyste obchody 100. rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego.

Spotkanie było okazją do przywołania wydarzeń z przeszłości i oddania hołdu bohaterom sprzed stu lat. Historia Kobylej Góry związana jest ściśle z Powstaniem Wielkopolskim, które swoim zasięgiem objęło również powiat ostrzeszowski. To dzięki waleczności powstańców władzę w miejscowości przejęli w 1919 r. Polacy. Sformowane wówczas przez Polaków straże ludowe toczyły boje z niemieckim Grenzschutzem. Walki powstańcze toczyły się także w rejonie Kobylej Góry, gdzie Niemcy nacierali od strony Sycowa. Niebagatelne znaczenie ma także fakt, iż 15 stycznia 1919 roku doszło do zwycięskiej potyczki pod Ligotą.

Jak podkreśliła Marzena Wodzińska, Członek Zarządu Województwa Wielkopolskiego, która wzięła udział w uroczystości, odzyskanie niepodległości było efektem ogromnego wysiłku wielu Polaków zaangażowanych nie tylko militarnie, ale także w działalność o charakterze kulturalnym, politycznym, gospodarczym. Dzięki takim postawom naszych przodków możemy się dzisiaj cieszyć z niezależnego państwa.

Zaproszeni goście wysłuchali koncertu pieśni patriotycznych w wykonaniu Wind Cameral Orchestra oraz sopranistki Joanny Krauze. Wieczór zakończył się występem młodzieżowego zespołu „TACY nie INNI”.

 

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84