Strona główna

Menu

Konferencja prasowa dotycząca kolejnej rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Powstanie Wielkopolskie

Marszałek Marek Woźniak, gospodarz uroczystości obchodów 98. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Poznaniu i Warszawie, przedstawił ich tegoroczny kształt.  Zaprosił, po udziale w uroczystościach oficjalnych, na pl. Wolności, gdzie 27 grudnia od godz. 16.30 odbędzie się wiele wydarzeń  (szczegółowy program znajdą Państwo w artykule „Spotkajmy się na Placu Wolności”).

„Przez lata wypracowaliśmy dobry wzór i będziemy go realizować. Niestety,  jednego elementu zabraknie, co stwierdzam z przykrością. Rezygnujemy w tym roku z udziału Wojska Polskiego, bo wiązałoby się to z odczytaniem tzw. apelu smoleńskiego, który nie ma związku z powstaniem. Wiemy, że ta sprawa nie podlega negocjacji, doświadczyliśmy tego podczas tegorocznych obchodów powstania Polskiego Państwa Podziemnego i zeszłorocznej rocznicy wybuchu powstania. Znamy treść apelu, jaki MON przesłało nam na tegoroczne obchody pod pomnikiem powstańców wielkopolskich. Jego stanowisko jest w tej kwestii nieugięte.  Z ogromnym żalem zrezygnowałem z ceremoniału wojskowego, bo  osobiście jestem do niego bardzo przywiązany.

Rocznica wybuchu powstania jest świętem regionalnym i apolitycznym, na które zawsze zapraszaliśmy wszystkich, bez względu na sympatie polityczne. Nie mogę się jednak zgodzić na wykorzystanie Wojska Polskiego jako narzędzia bieżącej propagandy politycznej. Nasz szacunek ofiarom katastrofy smoleńskiej i żołnierzom wyklętym oddajemy co roku w Warszawie na cmentarzu powązkowskim tego samego dnia, po zakończeniu uroczystości związanych z powstaniem wielkopolskim”.

Podczas spotkania mowa była także na temat działań upamiętniających zwycięskie Powstanie Wielkopolskie, prowadzonych przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 – współorganizatora obchodów rocznicowych. – Jak co roku statuetką Dobosza Powstania Wielkopolskiego uhonorujemy osoby, które szczególnie wyróżniają się w działaniach popularyzujących wiedzę o Powstaniu Wielkopolskim, służących zachowaniu pamięci o bohaterskim zrywie Wielkopolan – powiedział Tadeusz Musiał, prezes Towarzystwa. W tym roku ogłoszony został także Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Romana Wilkanowicza, poety i uczestnika Powstania Wielkopolskiego, organizowany wspólnie przez Towarzystwo Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 i poznański oddział Związku Literatów Polskich.

27 grudnia odbędzie się, podobnie jak w roku ubiegłym, II Bieg Powstania Wielkopolskiego. Bieg na dystansie 10 km wystartuje z poznańskiego placu Wolności o godz. 19.00,a jego trasa będzie wiodła wśród miejsc związanych z powstaniem: m.in. ulicami Ratajczaka i Taczaka,  przy cmentarzu Zasłużonych Wielkopolan oraz obok hotelu Bazar. – Dzięki współpracy z Marszałkiem udało nam się zorganizować bieg godny rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – podkreślił Rafał Gabrysiak, wiceprezes Stowarzyszenia „Bieg Powstania Wielkopolskiego”. 1000 biegaczy zadeklarowało już udział w tegorocznej edycji. Na trasie biegu, który otrzymał  atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki zaaranżowano wiele nowych atrakcji dla całych rodzin.

W obchody 98. rocznicy Powstania Wielkopolskiego włączają się także: Wielkopolskie Muzeum Niepodległości, Filharmonia Poznańska, Chorągiew Wielkopolska Związku Harcerstwa Polskiego, Poznański  Chór Nauczycieli im. Ignacego Jana Paderewskiego, Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu oraz Fundacja PGNiG.

Zapraszamy do odwiedzania powstańczego Facebooka i  korzystania z aplikacji „Powstanie Wielkopolskie 1918/1919”  na smartfony – mobilnego przewodnika po miejscach upamiętniających powstańczy zryw.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84