Strona główna

Menu

Konferencja prasowa poświęcona „Hiszpance” - Powstanie Wielkopolskie

Hiszpanka – film poświęcony Powstaniu Wielkopolskiemu został zaprezentowany na konferencji prasowej w dniu 2 października w Warszawie. Gospodarzem spotkania z twórcami najnowszego filmu Łukasza Barczyka był Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego.

HISZPANKA jak zapowiada reżyser filmu, to sensacyjna opowieść o grupie jasnowidzów i spirytystów, która u schyłku 1-szej wojny światowej, przy pomocy swoich zdolności parapsychicznych usiłuje uchronić polskiego pianistę i polityka Ignacego Jana Paderewskiego przed mentalnym atakiem wybitnego medium – Doktora Abuse, pracującego dla Pruskiej Armii. Intryga osnuta jest wokół wyzwoleńczej walki Polaków pod koniec pierwszej wojny światowej, na chwilę przed wybuchem Powstania Wielkopolskiego, ale opowiedziana jest z wielkim dystansem do historii i ze świadomością gatunku. Plot tworzy mieszanka prawdy historycznej i fikcji, w której prawdziwym zdarzeniom nadane są nowe znaczenia i proweniencje.
W konferencji, udział wzięli twórcy filmu: Łukasz Barczyk – twórca scenariusza i reżyser,  Crispin Glover – odtwórca roli Dr Abuse, Dorota Roqueplo – Kostiumograf, Waldemar Pokromski – charakteryzator, Jagna Janicka – scenograf , Andrzej Szenajch – specjalista ds. militariów oraz Agnieszka Odorowicz – Dyrektor Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej,

Obok Crispina Glovera w filmie zobaczyć będzie można jego ojca – Bruce'a Glovera, oraz aktorów z Niemiec, Austrii i Francji. Z polskich aktorów na dużym ekranie pojawią się Jakub Gierszał, Jan Peszek, Agnieszka Podsiadlik, Magdalena Popławska, Artur Krajewski, i i debiutujące na polskim dużym ekranie Patrycja Ziółkowska i Sandra Korzeniak.

Film powstaje z inicjatywy Marszałka Województwa Wielkopolskiego Marka Woźniaka. Współfinansowany  jest ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego, Polskiego Instytutu Sztuki Filmowej oraz koproducentów – Telekomunikacji Polskiej S.A., ITI Cinema, Narodowego Instytutu Audiowizualnego, Canal+, Alvernia Studios.

Zdjęcia do filmu ruszyły 3 października i potrwają do połowy stycznia. Przez pierwszy miesiąc ujęcia realizowane będą w Warszawie, w halach WFDiF. W Poznaniu zdjęcia przypadają na okres faktycznego rozwoju wydarzeń z 1918 r – na grudzień i styczeń. Sceny kręcone będą m.in w poznańskim Bazarze.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84