Strona główna

Menu

List Prezydenta RP - Powstanie Wielkopolskie

Szanowni Państwo!

Odradzająca się w 1918 roku Rzeczpospolita nie mogłaby istnieć ani przetrwać bez Wielkopolski. Tu wzięła początek historia naszego narodu. Tu, na ulice Poznania, 97 lat temu wyszły polskie oddziały zbrojne, by rozpocząć walkę z wciąż jeszcze okupującym miasto Niemcami. Walkę trudną, lecz ostatecznie zwycięską.

Powstanie Wielkopolskie zapisało się w historii naszej Ojczyzny jako jedyne, które osiągnęło zamierzone cele. Stało się to możliwe dzięki odwadze i bohaterstwu Wojska Polskiego i ludności cywilnej. Nie mniej ważne były jednak formowane przez pokolenia cechy charakteru i postawy Wielkopolan. Przede wszystkim był to gorący patriotyzm, pielęgnowany w wielkopolskich domach wbrew germanizacji. Szacunek dla pracy i przedsiębiorczość w ciągu całego XIX stulecia stanowiły najważniejszy oręż w walce o polski stan posiadania, o rozwój cywilizacyjny i ekonomicznych tych ziem. Wreszcie zaś prawość i roztropność Wielkopolan, które pozwoliły przetrwać najtrudniejszą noc zaborów i przybliżyć świt nowej Polski.

Połączenie tych znamiennych przymiotów stanowi po dziś dzień o specyfice regionu. Jestem przekonany, że podobnie jak wówczas pomogły one wywalczyć niepodległe państwo, tak też dzisiaj stanowią wspaniały kapitał Wielkopolski. Niechaj uczestnicy Powstania Wielkopolskiego będą dla nas – współczesnych poznaniaków, Wielkopolan i wszystkich Polaków – wzorcem zaangażowania dla dobra narodu i Ojczyzny.

Cześć i chwała bohaterom! Wieczna pamięć i wdzięczność poległym!

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84