Strona główna

Menu

major Zbigniew Ostroróg-Gorzeński – 92. rocznica śmierci – UROCZYSTOŚCI w Lgowie - Powstanie Wielkopolskie

Z inicjatywy Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, 10 czerwca 2018 r. w kościele pod wezwaniem Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Lgowie, odprawiona została Msza św. z ceremoniałem wojskowym w 92. rocznicę śmierci majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga, dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego oraz wszystkich jego podkomendnych. Nabożeństwo odprawił i homilię wygłosił ksiądz proboszcz Przemysław Kubiak. W Mszy św. uczestniczyły władze samorządowe z burmistrzem Miasta i Gminy Żerków Jackiem Jędraszczykiem i starostą jarocińskim Teodorem Grobelnym, rada sołecka Lgowa, delegacje Kół TPPW z Jarocina z prezesem Waldemarem Kwiecińskim i Żerkowa z prezesem Robertem Rogackim oraz harcerze żerkowskiej 33. Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika. Uroczystość uświetniły poczty sztandarowe: 16 Jarocińskiego Batalionu Remontu Lotnisk im. gen. bryg. S. Taczaka, Związku Kombatantów RP i Byłych Więźniów Politycznych w Żerkowie, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Jarocina, Zespołu Szkół Przyrodniczo-Biznesowych im. J. Dziubińskiej w Tarcach, Gimnazjum im. Z. Herberta w Żerkowie, Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie oraz Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Dobieszczyźnie. Witając przybyłe delegacje, ksiądz proboszcz wyraził radość, iż kolejna z uroczystości poświęconych mjr. Gorzeńskiemu, gromadzi coraz liczniejsze grono uczestników. Po Mszy na przykościelnym cmentarzu odbyła się uroczystość przy kwaterze Gorzeńskich i Skarżyńskich, gdzie wartę honorową wystawili żołnierze batalionu jarocińskiego. Po odśpiewaniu hymnu państwowego ksiądz proboszcz przewodniczył modlitwie za duszę majora Gorzeńskiego i jego podkomendnych. Następnie zgromadzone delegacje złożyły kwiaty i znicze. Na zakończenie uroczości poczty sztandarowe oddały honor dowódcy jarocińskich oddziałów powstańczych. Mimo padającego deszczu, uroczystościom towarzyszyli licznie zgromadzeni mieszkańcy Lgowa oraz ziemi żerkowskiej oddając hołd tym, którzy wywalczyli wolność pokoleniom Wielkopolan. Na podkreślenie zasługuje fakt, iż odbywające się cyklicznie uroczystości lgowskie skupiają wiele lokalnych środowisk, których celem jest ich uświetnienie. Stąd pomoc w organizacji obchodów ze strony Urzędu Miasta i Gminy w Żerkowie, z sekretarzem Michałem Surmą oraz młodzieży z Lgowa, pielęgnującej grób majora Gorzeńskiego.

Robert Rogacki, Prezes Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego

Fot. Ewa Graczyk

Zdjęcia z uroczystości: http://www.zerkow.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&sub=6&menu=43&dzialy=43&akcja=artykul&artykul=2531

_______________________

ZAPROSZENIE na uroczystość:

W niedzielę 10 czerwca 2018 r. o godz. 10:00 w kościele pw. Narodzenia Najświętszej Marii Panny we Lgowie k. Żerkowa, odprawiona zostanie Msza św. rocznicowa z ceremoniałem wojskowym za duszę majora Zbigniewa Ostroroga-Gorzeńskiego dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego, z okazji przypadającej 92. rocznicy Jego śmierci. Po Mszy św. odbędzie się uroczystość patriotyczna na przykościelnym cmentarzu przy kwaterze Gorzeńskich.

Do wzięcia udziału w uroczystościach i oddania hołdu Bohaterowi Powstania  zaprasza Robert Rogacki Prezes Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego.

fot. http://www.zerkow.pl/asp/pl_start.asp?typ=13&menu=43&artykul=492&akcja=artykul

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84