Strona główna

Menu

NIE TYLKO Z BRONIĄ W RĘKU. ROLA KOBIET W SUKCESIE POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO - Powstanie Wielkopolskie

20 maja 2019 r. w Urzędzie Marszałkowskim Województwa Wielkopolskiego w Poznaniu odbyła się konferencja edukacyjna pt. „NIE TYLKO Z BRONIĄ W RĘKU. ROLA KOBIET W SUKCESIE POWSTANIA WIELKOPOLSKIEGO”, którą honorowym patronatem, objął Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

Ponad 300 uczestniczek i uczestników z całej Wielkopolski, zgromadzonych w Sali Sesyjnej UMWW miało także niepowtarzalną okazję obejrzeć film pod tyłem „Siłaczki” o polskich emancypantkach i historii procesu wywalczenia przez Polki praw wyborczych w 1918 roku, a także porozmawiać i wysłuchać rozmowy z jego twórcami Martą Dzido i Piotrem Śliwowskim.

 

Konferencję zorganizowało stowarzyszenie Metropolia Wielkopolska w partnerstwie z Samorządem Województwa Wielkopolskiego, przy zaangażowaniu Departamentu Edukacji i Nauki Urzędu Marszałkowskiego. Konferencji towarzyszyła wystawa sukien z epoki „Przywdziejmy, matko, czarne suknie” – efekt projektu uczennic i uczniów IV klasy Technikum Odzieżowego w Poznaniu.

Otwierając konferencję Marszałek Marek Woźniak nawiązał do misji  samorządu wielkopolskiego upowszechniania wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, którego sukces był efektem nie tylko wysiłku zbrojnego, ale także zbudowania ogromnego zaplecza i zjednoczenia całego społeczeństwa, aby ten sukces osiągnąć. Marszałek powiedział, że po wielu obchodach rocznic wybuchu Powstania Wielkopolskiego, podczas których czciliśmy wydarzenia zbrojne i dowódców, przyszedł czas, aby zacząć odkrywać i zgłębiać wiedzę o tym, jak wyglądało społeczeństwo, które doprowadziło do tego sukcesu. Skonstatował, że jesteśmy winni naszym przodkom to, aby wspominać ich wspaniałe postawy. Gratulując organizatorkom i organizatorom tej konferencji cennej inicjatywy, którą określił jako dobry krok w kierunku wzbogacenia narracji historycznej na temat sukcesu Powstania Wielkopolskiego i wprowadzenia do niej nowych elementów, Marszałek zapowiedział, że podczas obchodów rocznicowych 27 grudnia temat roli kobiet w sukcesie Powstania Wielkopolskiego będzie nagłaśniał, gdyż dotychczas nie był on obecny podczas oficjalnych wystąpień.

Program wydarzenia:

  9:00 –  Otwarcie konferencji – Marek Woźniak, Marszałek Województwa Wielkopolskiego

  9:15 –  Wprowadzenie do filmu – Iwona Kamińska-Lech

  9:30 –  Projekcja filmu „Siłaczki” (dokument fabularyzowany)

11:00 –  Przerwa kawowa

11:30 –  Panel: Wielkopolskie akcenty w filmie „Siłaczki” z udziałem twórców filmu

              Marty Dzido i Piotra Śliwowskiego oraz aktorek i statystek

              Panel prowadzi: dr Marta Mazurek

12:15 –  Poczęstunek

12:45 –  Wprowadzenie – Dorota Kinal, Dyrektor Departamentu Edukacji i Nauki UM

               Panel: Nie tylko z bronią w ręku. Rola Kobiet w sukcesie                  

               Powstania Wielkopolskiego udział biorą: prof. UAM dr hab. Edyta Głowacka-Sobiech, dr Grażyna Wyder, dr Małgorzata Tkacz-Janik, dr AgniesZka Krygier-Łączkowska

               Panel prowadzi: Katarzyna Wala

14:00 –   Zakończenie

               Prowadzenie: dr Marta Mazurek

 

 

 

 

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84