Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Żerkowie

Strona główna

Menu

Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Żerkowie

Mogiła dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego – mjr. Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga na lgowskim cmentarzu oraz pomnik poległych i pomordowanych mieszkańców miasta na rynku w Żerkowie były miejscami, gdzie 27 grudnia br. gmina Żerków uczciła setną rocznicę zwycięskiego zrywu Wielkopolan.

W rocznicowych obchodach wzięły udział delegacje: władz samorządowych gminy Żerków z burmistrzem Michałem Surmą na czele, rady powiatu jarocińskiego, Szkoły Podstawowej w Komorzu Przybysławskim, Szkoły Podstawowej w Chrzanie, Publicznego Przedszkola w Żerkowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobieszczyźnie, 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika w Żerkowie, Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Akcji Katolickiej z Żerkowa, Związku Emerytów i Rencistów z Żerkowa oraz poczty sztandarowe wraz z delegacjami: Gimnazjum im. Z. Herberta w Żerkowie, Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie, Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Dobieszczyźnie i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Żerkowa.

Prócz wiązanek kwiatów składanych przez delegacje, wielkopolskich powstańców uczczono zniczami pamięci, które na grobie majora Gorzeńskiego postawili harcerze, zaś przy pomniku na żerkowskim Rynku pielęgniarka Poznańskiego Czerwca’56 – Aleksandra Banasiak znana jako „siostra Awana”. Tradycyjnie już obchodom towarzyszyły armatnie saluty braci kurkowych. Na zakończenie uroczystości, burmistrz Michał Surma podziękował pocztom sztandarowym, delegacjom oraz zgromadzonym mieszkańcom gminy za udział w uroczystości, czym zademonstrowali swe przywiązanie do wartości jaki niósł z sobą powstańczy czyn Wielkopolan.

Główna część rocznicowych obchodów miała miejsce w Sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Żerkowie, gdzie z inicjatywy prezesa Koła Żerków TPPW Roberta Rogackiego, w setną rocznicę przejęcia władzy w mieście przez polską administrację odsłonięto tablicę Klemensa Fiebiga, burmistrza Żerkowa w latach 1918-1921. Po otwarciu Uroczystej Sesji Rady Miejskiej Żerkowa, aktu odsłonięcia tablicy dokonali: potomek Klemensa Fiebiga – Andrzej Fiebig wraz z burmistrzem Michałem Surmą i przewodniczącym Rady Miejskiej Wojciechem Gałązką. Aby przybliżyć nieco zapomnianą w zbiorowej świadomości mieszkańców postać, Andrzej Fiebig wygłosił prelekcję, zapoznając zgromadzonych z sylwetką pierwszego burmistrza Żerkowa w niepodległej Rzeczypospolitej wraz ze specyfiką czasu w którym przyszło żyć i działać Klemensowi Fiebigowi.

Na zakończenie burmistrz Michał Surma podziękował prelegentowi za udział w uroczystości, wyrażając jednocześnie nadzieję, iż w przyszłości w podobny sposób uhonorowani zostaną inni włodarze, zasłużeni dla rozwoju gminy Żerków. Rocznicowe obchody zakończył o godz. 16.40 dźwięk syren, czym gmina Żerków wraz z całą Wielkopolską oddała hołd uczestnikom powstańczego czynu. Organizatorami obchodów Stulecia Wybuchu Powstania Wielkopolskiego w gminie Żerków był Urząd Miasta i Gminy Żerków wraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Żerków w osobie dyrektora Jacka Maciejewskiego.

Materiał przygotowany przez Koło Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego

Dołącz do wydarzenia

Bądź na bieżąco, dołącz do nas, odwiedź profil 27grudnia na Facebook\'u
Świętujmy razem
Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 77 43