Strona główna

Menu

Osobowości w finale konkursu! - Powstanie Wielkopolskie

Stanisław Ornoch, konstruktor repliki pojazdu pancernego Ehrhardt i Bartosz Borowiak, budowniczy „powstańczych” makiet z klocków Lego znaleźli się w finale wojewódzkim konkursu „Osobowość Roku 2017”, organizowanego przez Głos Wielkopolski.

Stanisław Ornoch pochodzi z Budzynia. W czasie Powstania Wielkopolskiego pod Budzyniem powstańcy zdobyli niemiecki samochód pancerny Ehrhardt M17. Nadali mu imię „Pułkownik Grudzielski”, na cześć dowódcy Frontu Północnego Powstania Wielkopolskiego. Z okazji nadchodzącej 100. rocznicy Powstania Wielkopolskiego Pan Stanisław zbudował replikę tego pojazdu w swoim przydomowym warsztacie. Budowa trwała dwa lata.

Pojazd był pokazywany 27 grudnia 2017 r. na Placu Wolności w Poznaniu w ramach obchodów 99. rocznicy wybuchu Powstania, a kilka dni temu można go było zobaczyć na targach TOUR SALON, gdzie prezentowało go Biuro Organizacyjne Obchodów 100. Rocznicy Wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z pewnością w jubileuszowym roku 2018 dzieło Pana Stanisława będzie można zobaczyć jeszcze wiele razy.

Bartosz Borowiak pochodzi z Kłecka. Buduje makiety tematyczne z klocków Lego. Jego dziełem jest makieta Stacji Lotniczej Ławica, zdobytej przez powstańców 6 lutego 1919 roku. Borowiak zbudował też makietę Dworca Letniego w Poznaniu i scenę przedstawiającą przyjazd Ignacego Jana Paderewskiego do Poznania oraz makietę Hotelu Bazar, z którego Padarewski wygłosił przemówienie. W planach są kolejne makiety związane z Powstaniem Wielkopolskim.

Konkurs „Osobowość Roku 2017” trwa do piątku, 16 lutego. Stanisław Ornoch jest nominowany w kategorii „działalność społeczna i charytatywna”, Bartosz Borowiak – w kategorii „kultura”.

Jeżeli podoba Wam się to, co Panowie robią dla upamiętnienia Powstania Wielkopolskiego – głosujcie na Nich! Szczegóły w na stronie Głosu Wielkopolskiego.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84