Strona główna

Menu

Pierwszy w Polsce pomnik Generała Dowbora Muśnickiego stanął w Lusowie - Powstanie Wielkopolskie

Po koncercie patriotycznym oraz mszy świętej w intencji Ojczyzny w kościele w Lusowie, goście udali się pod Pomnik Generała broni Józefa Dowbora Muśnickiego. Uroczystość odsłonięcia pomnika upamiętniającego Dowódcę Powstania Wielkopolskiego prowadzona była zgodnie z ceremoniałem wojskowym przez kadrę oficerską 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej.

Pomnik dłuta prof. Roberta Sobocińskiego powstał dzięki staraniom Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego w Lusowie. Jego budowa została dofinansowana ze środków Samorządu Województwa Wielkopolskiego.

Przypomnijmy, że Generał Józef Dowbor Muśnicki został Naczelnym Dowódcą Powstania Wielkopolskiego 16 stycznia 1919 roku, na rozkaz Marszałka Józefa Piłsudskiego. To właśnie on zreorganizował siły powstańcze i przeprowadził pobór poszczególnych roczników do regularnej Armii Wielkopolskiej, która w szczytowym okresie liczyła blisko 110 tys. żołnierzy. Po przejściu w stan spoczynku związał swoje losy z Batorowem i Lusowem, gdzie znajduje się jego żołnierska mogiła. W Lusowie mieści się także siedziba Towarzystwa Pamięci Generała Józefa Dowbora Muśnickiego. Liderzy Towarzystwa, Anna i Józef Grajkowie zostali uhonorowani nagrodą Dobosz Powstania Wielkopolskiego, ustanowioną przez Zarząd Główny Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919.

Generał Dowbor Muśnicki – w 145. rocznicę urodzin i 75. rocznicę śmierci – był głównym bohaterem obchodów 94. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. W 2012 roku Samorząd Województwa Wielkopolskiego przygotował kolekcjonerską metalową figurkę Generała. Podczas uroczystości rocznicowych 27 grudnia na poznańskim Placu Wolności zaprezentowany został wielkoformatowy billboard – mozaika ze zdjęć internautów, która układała się w postać drugiego po Majorze Stanisławie Taczaku Dowódcy Powstania Wielkopolskiego.

 

fot. Urząd Gminy Tarnowo Podgórne

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84