Strona główna

Menu

PODZIĘKOWANIE - Powstanie Wielkopolskie

Szanowni Wielkopolanie,

16 lutego 1919 roku był dniem, w którym oficjalnie przypieczętowano nasze zwycięstwo w Powstaniu Wielkopolskim. Podpisany wówczas rozejm w Trewirze kończył nasz marsz do wolności. Nasze zwycięstwo było zwycięstwem wielkopolskim, ogólnopolskim i rodzinnym. Do dziś jest w naszym regionie fundamentalnym elementem pozytywnej i patriotycznej tradycji.

100 – lecie wybuchu Powstania Wielkopolskiego, czyli Victorii Wielkopolskiej, było naszym wspólnym, wielkim świętem. Świętem, które zaowocowało setkami inicjatyw – od powstania barwnych murali po stawianie pomników naszym bohaterskim przodkom, poprzez inscenizacje i rekonstrukcje, wydawnictwa czy wystawy, wydarzenia kulturalne i edukacyjne.

To była radosna powszechna mobilizacja, za którą wszystkim Wielkopolanom DZIĘKUJĘ!

Pokazaliśmy, że tak, jak przed wiekiem, nie było w Wielkopolsce domu, z którego ktoś nie poszedłby do powstania, tak i dziś, 100 lat później w każdym wielkopolskim domu pamiętamy o bohaterstwie naszych przodków. Oddaliśmy hołd wszystkim, którzy wywalczyli wolność dla tej ziemi.

Godnie zadbaliśmy o to, by pamięć o Victorii Wielkopolskiej wróciła do historii polskich zwycięstw, budujących naszą tożsamość i poczucie historycznej ciągłości.

Zadbaliśmy wspólnie o to, by 100 – lecie Powstania Wielkopolskiego odbiło się głośnym echem w całej Polsce i aby po latach zapomnienia Polacy docenili jego znaczenie i konsekwencje.

Z dumą i wzruszeniem, w Poznaniu i całej Wielkopolsce, także w Warszawie, mówiliśmy Gloria Victoribus – Chwała Zwycięzcom!

Przypomnieliśmy, że to nasze zwycięstwo było aktem dziejowym. Zapewniło powrót Wielkopolski do Rzeczpospolitej i ustalenie jej granic, co zostało ostatecznie usankcjonowane podpisanym w Wersalu traktatem 28 czerwca 1919 roku, który zakończył I wojnę światową.

Musimy jednak pamiętać i zadbać o to, by młodzi ludzie o tym wiedzieli, że naszego zwycięstwa nie byłoby, gdyby nie wcześniejsza, trwające kilkadziesiąt lat, praca nad zbudowaniem z żyjących pod zaborem pruskim Polaków nowoczesnego i świadomego swoich celów społeczeństwa. To był fundament, zbudowany przez oświeconych wielkopolskich organiczników, pod zwycięstwo w Powstaniu.

Jesteśmy dumni z naszych przodków i chcemy być godni pozostawionej nam spuścizny. Chcemy być godni wolności, którą oni wywalczyli, a której strzec jest naszym dziedzictwem i zobowiązaniem.

Drodzy Wielkopolanie!

Chcę Wam w ten symboliczny sposób podziękować za entuzjazm i radość wspólnego świętowania. Pokazaliśmy, że podobnie jak nasi przodkowie, potrafimy robić to skutecznie, działając razem, mimo dzielących nas różnic i ponad wszelkimi podziałami.

Dziękuję, że byliście z wiązanką na powstańczych mogiłach i w miejscach pamięci w całej Wielkopolsce. I za obecność pod pomnikiem Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu i podczas wieczornego koncertu na stadionie miejskim bądź przed telewizorami, oglądając to przepiękne widowisko i nucąc z artystami „Wolność kocham i rozumiem, wolności oddać nie umieć …”.

Wiem, że dla wielu z Was, oprócz radości i dumy, był to pretekst do refleksji nad przeszłością, teraźniejszością i przyszłością. Nad naszą ludzką kondycją po stu latach od wielkiej próby, z której wyszliśmy zwycięsko! Powstanie Wielkopolskie było aktem patriotycznego czynu, z którego wciąż czerpiemy inspirację. Powinniśmy pracować nad tym, aby je sławić w całym kraju, dzień po dniu, a nie tylko raz na sto lat, raz do roku czy raz w miesiącu. Przed nami wciąż jeszcze wiele pracy, by konsekwentnie poszerzać grono tych, którzy znają jego historię.

Pokażmy, że dla nas WOLNOŚĆ LICZY SIĘ W KAŻDYM WIEKU!

Marek Woźniak
Marszałek Województwa Wielkopolskiego

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84