Strona główna

Menu

Rocznicowe obchody w Żerkowie - Powstanie Wielkopolskie

Apel został przekazany proboszczom wszystkich parafii na terenie gminy Żerków, z prośbą o odczytanie w przeddzień rocznicy wybuchu Powstania.

Główne obchody, składające się jak co roku z dwóch części, miały miejsce w dniu 27 grudnia 2017 r. Rozpoczęły się o godz. 12.00 na rynku w Żerkowie, gdzie pod Pomnikiem Poległych złożono kwiaty i zapalono znicze.

W uroczystości wzięły udział władze samorządowe z Burmistrzem Miasta i Gminy Żerków Jackiem Jędraszczykiem i sekretarzem Michałem Surmą na czele, członkowie Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego oraz poczty sztandarowe i delegacje: Ochotniczej Straży Pożarnej w Żerkowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobieszczyźnie, Kurkowego Bractwa Strzeleckiego w Żerkowie, 33. Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika w Żerkowie, Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie, Szkoły Podstawowej w Chrzanie, Akcji Katolickiej Żerków oraz żerkowskiego Koła Emerytów.

Tradycyjnie już gościem specjalnym uroczystości była Aleksandra Banasiak, pielęgniarka – bohaterka wydarzeń Poznańskiego Czerwca 1956 roku, znana jako „Siostra Awana”. Na zakończenie uroczystości, Burmistrz Żerkowa podziękował zgromadzonym za liczny udział w powstańczych obchodach.

Wspomniał również o przypadającej w przyszłym roku setnej rocznicy odzyskania niepodległości przez Polskę oraz wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Z tej okazji delegacje oraz uczestnicy uroczystości otrzymali okolicznościowe kalendarze Gminy Żerków poświęcone rocznicy wielkopolskiego zrywu.

Ciąg dalszy obchodów miał miejsce na cmentarzu przykościelnym w Lgowie, gdzie na mogile spoczywającego tam dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego majora Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga złożono wiązanki kwiatów.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84