Strona główna

Menu

Senat o Roku Powstania Wielkopolskiego - Powstanie Wielkopolskie

Uchwałę przyjęto 6 grudnia. „Senat zwraca się do organów administracji państwowej i samorządowej oraz instytucji obywatelskich, by w swych działaniach popularyzowały wiedzę o zwycięstwie Wielkopolan jako wspólnym ogniwie naszej polskiej tożsamości”.

„W Wielkopolsce nigdy nie pogodzono się z myślą, by ziemia, która była kolebką naszej państwowości, znalazła się poza granicami niepodległej Rzeczypospolitej. 27 grudnia 1918 roku podczas wizyty Ignacego Jana Paderewskiego w Poznaniu doszło do wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Przez cały okres zaborów kilka pokoleń Polaków walczyło o utrzymanie mowy i wiary Ojców, polskiej kultury i własności. Ten organiczny wysiłek nazwano najdłuższą wojną nowoczesnej Europy” – napisano w uzasadnieniu.

„Powstanie Wielkopolskie 1918/1919 jest przykładem zwycięskiego czynu zbrojnego, który zakończył się sukcesem politycznym. Powstała w jego wyniku siła zbrojna i jej udział w walce o granice Rzeczypospolitej, to przepiękny wzór walki o wspólną, suwerenną Ojczyznę. Senat Rzeczypospolitej Polskiej w Roku 100. Rocznicy Niepodległości Polski oddaje hołd powstańcom wielkopolskim i zwraca się do organów państwa i instytucji obywatelskich, by w swych działaniach popularyzowały wiedzę o zwycięstwie Wielkopolan jako wspólnym ogniwie naszej polskiej tożsamości” – czytamy w uchwale.

Przypomnijmy, że wcześniej uchwały ws. ustanowienia roku 2018 Rokiem Powstania Wielkopolskiego przyjął Sejm RP i Sejmik Województwa Wielkopolskiego.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84