Strona główna

Menu

Spotkajmy się na Placu Wolności – 27 grudnia, 14:30 - Powstanie Wielkopolskie

O godzinie 14:30 nastąpi punkt kulminacyjny naszego wspólnego świętowania – akcja „Przysięgamy, że pamiętamy”, tworzenie wielkiej szachownicy oraz inscenizacja powstańcza.

Atmosferę grudniowych dni 1918 roku przypomni oprawa samego placu, na którym obecni będą rekonstruktorzy wcielający się w żołnierzy polskich, niemieckich, cywilów. Elementami zaaranżowanej przestrzeni będą również punkt poboru, worki z piaskiem i zasieki, a także najprawdziwsza armata.

95. rocznicy towarzyszy także inny ważny jubileusz – 100 lecie Portu Lotniczego „Ławica”. Chcemy zatem przypomnieć wydarzenie związane z Ławicą z roku 1918, kiedy to po zdobyciu przez powstańców terenów lotniska przemalowano samoloty, które zyskały barwy przyszłego Lotnictwa Polskiego, a szczególnie biało – czerwoną szachownicę określoną w rozporządzeniu nr 38 Szefa Sztabu Generalnego generała Stanisława Szeptyckiego z dni 1 grudnia 1918 roku. Wyrażając przywiązanie do symboli i barw narodowych, zapraszamy do wyjątkowego punktu naszego programu na Placu Wolności: bądź z nami i stwórz szachownicę. Wykonanie jest proste: pierwszych 1000 osób otrzyma biały lub czerwony płaszcz z motywem graficznym 95. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego – rzecz, którą ochotnik będzie mógł sobie zatrzymać –  a także planszę białą lub czerwoną. Tak wyposażeni uczestnicy zostaną odpowiednio ustawieni i na sygnał podniosą swoją planszę tworząc szachownicę – jeden z symboli odzyskania niepodległości. Osoby chętne do udziału w tworzeniu szachownicy zapraszamy od godziny 13:30 do punktu rejestracyjnego znajdującego się u wylotu ulicy Nowowiejskiego.

Bezpośrednio po stworzeniu szachownicy zarówno jej twórcy, jak i wszyscy obecni na Placu Wolności będą mieli okazję, by razem dać wyraz patriotyzmowi oraz głośno i dobitnie zapewnić, że pamiętamy o wydarzeniach sprzed 95 lat. Przez chwilę każdy stanie się powstańcem i powtórzy słowa przysięgi:

„My Wielkopolanie,

Przysięgamy pamiętać o odwadze naszych przodków,

Kochać Ojczyznę i chronić wspólne dobro,

Służyć Ziemi Wielkopolskiej i budować jej przyszłość.

Pamiętamy i wytrwamy!”

 

Jednak jeśli dla kogoś to jeszcze za mało, by poczuć się powstańcem, to informujemy, że na Placu Wolności będzie możliwość uzyskania Karty Mobilizacyjnej do Armii Powstańczej, która dopełni dzieła…

Wydarzenia te będzie można obserwować na ekranie ustawionym na placu.
Wszystkich zebranych zapraszamy na tradycyjną już grochówkę, drożdżówkę i herbatę.

 

Poniżej znajdą Państwo projekt siatki wielkoformatowej, która została umieszczona na jednym z budynków przy Placu Wolności oraz kilka zdjęć z poprzednich inscenizacji.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84