Strona główna

Menu

Spotkajmy się na Placu Wolności - Powstanie Wielkopolskie

Od godz. 16.30 na Placu Wolności zagości w tym roku m.in. powstańcze studio fotograficzne. Centralnym miejscem wydarzeń, podobnie jak w roku ubiegłym, będzie namiot sferyczny o powierzchni 75m2. Jego nietypowa architektura, podświetlenie w barwach nawiązujących do logo powstańczego oraz powiewające flagi stworzą widoczne, łatwo dostępne miejsce, do którego serdecznie zapraszamy.

W samym namiocie oraz bezpośrednio przed nim odwiedzający będą mogli spotkać grupę rekonstrukcyjną, która w strojach powstańczych będzie opiekować się przybywającymi gośćmi. Obok namiotu powstanie posterunek powstańczy a wszystkich gości witać będzie interaktywny hologram Powstańca.

Wewnątrz kopuły, w Biurze Powstańczym, każdy odwiedzający będzie mógł otrzymać pamiątkową  legitymację powstańczą.

Każda z osób biorących udział w obchodach będzie miała możliwość stworzenia swojej własnej pamiątki w formie fotografii drukowanej przez tzw. fotobudkę. Zdjęcie będzie przygotowane w specjalnym rocznicowym leyoucie.

Kolejnym punktem będzie możliwość zrobienia sobie archiwalnej fotografii z czasów Powstania Wielkopolskiego. Dzięki technologii GreenBox, znanej z produkcji filmowych, każdy chętny zostanie umieszczony na oryginalnej fotografii z lat Powstania. Na specjalnie przygotowanym stanowisku będzie możliwość zaistnienia w towarzystwie prawdziwych Powstańców.

Do dyspozycji odwiedzających Plac przygotujemy również postacie trzech bohaterów Powstania – Stanisława Taczaka, Józefa Dowbora – Muśnickiego oraz Ignacego Jana Paderewskiego. Będą to naturalnych wymiarów podświetlone figury, z którymi będzie można zrobić sobie zdjęcie przy pomocy na przykład telefonu komórkowego.

Rekonstruktorzy zagoszczą również w innych punktach Placu m.in. w ramach powstańczej dioramy stylizowanej na tzw. punkt przerzutowy z żołnierskim ekwipunkiem i biurem polowym, gdzie wszyscy  chętni będą mogli wypisać pamiątkowe formularze. 

Na specjalnie przygotowanej scenie ok godz. 18.00. na żywo zabrzmi muzyka Mistrza Paderewskiego.

Dzięki Wielkopolskiemu Muzeum Niepodległości na Placu Wolności zagości wystawa plenerowa: „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga Wielkopolan do Niepodległości”. 

Wielkopolscy harcerze ZHP stworzą strefę warsztatów kreatywnych. Mieszkańcy miasta będą mogli własnoręcznie przygotować rozetę powstańczą, wiatraczek patriotyczny czy flagę powstańczą. Najmłodsi będą mogli wziąć udział w konkursie na projekt powstańczej kartki pocztowej.

„Rozgrzewamy polskie serca”to hasło akcji Fundacji PGNiG, do której włączyła się Polska Spółka Gazownictwa. W jej ramach na Placu Wolności harcerze rozdawać będą  kokardy narodowe wraz z ulotką wyjaśniającą jej idee i historię powstania oraz specjalny stylizowany dodatek poświęcony historii i bohaterom Powstania Wielkopolskiego. 

Na placu stanie również podobnie jak w roku poprzednim foto-stand z wizerunkiem samolotu historycznego typu Fokker D.VII, czyli jednej z maszyn zdobytych przez Powstańców w pierwszych dniach stycznia 1919 roku, przy którym będzie można zrobić sobie zdjęcie. Organizatorem przedsięwzięcia jest Politechnika Poznańska. Akcja ta ma na celu spopularyzowanie zbiórki pieniężnej  na budowę Wielkopolskiej Eskadry Niepodległości – czyli 4 maszyn typu Fokker D. VII, które uświetnią obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego. Cztery latające repliki Fokkera D.VII zostaną zbudowane w skali 1:1 i wyposażone w radiostacje lotnicze, transpondery i współczesną awionikę, zostaną zarejestrowane i licencjonowane w Polsce. 27 grudnia studenci Politechniki Poznańskiej będą informować o zbiórce środków i rozdawać ulotki m.in. z numerem konta, na które można dokonywać wpłat.

Kolejny już raz do współpracy zaprosiliśmy Regionalne Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Poznaniu. W okolicach Placu Wolności stanie krwiobus oznaczony powstańczym banerem. W godzinach od 12:00 do 17:00 w hołdzie bohaterom powstańczych dni będzie można oddać szczególnie cenny darswoją krew. Poprzednia edycja akcji zgromadziła 56 chętnych, z których 41 oddało krew.  

Na Placu Wolności nie zabraknie jak co roku harcerzy, którzy będą rozdawać ciepłą grochówkę.

1000 biegaczy weźmie udział w biegu organizowanym przez Stowarzyszenie „Bieg Powstania Wielkopolskiego”.

Bieg na dystansie 10 km wystartuje z poznańskiego Placu Wolności 27 grudnia o godz. 19.00 a jego trasa będzie wiodła wśród miejsc związanych z Powstaniem: m.in. oprócz Pl. Wolności, ulice Ratajczaka i Taczaka,  Cmentarz Zasłużonych Wielkopolan oraz hotel Bazar. Uczestnicy oprócz rywalizacji stricte sportowej wezmą udział w swoistej ścieżce edukacyjnej mającej za zadanie przybliżenie tego niedocenianego wydarzenia historycznego. Bieg ma na celu propagowanie wiedzy o Powstaniu Wielkopolskim, krzewienie postaw patriotycznych – szczególnie wśród młodzieży oraz budowanie świadomości o chlubnej historii Wielkopolan i Polaków. Na trasie pojawią się atrakcje i rekonstruktorzy. Trasa biegu posiada atest Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Partnerem wydarzenia jest Samorząd Województwa Wielkopolskiego.

Serdecznie zapraszamy!

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84