Strona główna

Menu

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości aktywnie włącza się w obchody - Powstanie Wielkopolskie

Poniżej komunikat z zaproszeniem do udziału w wydarzeniach, których organizatorem lub partnerem jest Wielkopolskie Muzeum Niepodległości:

Zapraszamy wszystkich mieszkańców już 26 grudnia na Dworzec Letni PKP w Poznaniu do udziału w powitaniu Ignacego Jana Paderewskiego. Inscenizacje historycznej sceny przygotowuje Poznański Chór Nauczycieli. Po niej uczestnicy wydarzenia przejdą  pod pomnik Paderewskiego przy Akademii Muzycznej, by złożyć kwiaty.

27 grudnia Muzeum Powstania Wielkopolskiego (oddział WMN) w Odwachu na Starym Rynku będzie otwarte dla zwiedzających od godziny 10.00 aż do 18.00. Ekspozycję będzie można oglądać za darmo. Natomiast wszyscy, którzy chcą zobaczyć jak 98 lat temu mogła wyglądać powstańcza potyczka z pruskim wojskiem powinny przyjść o godzinie 17.00 przed Odwach. Widowiskową inscenizację zdobycia budynku przez powstańców przygotowują grupy rekonstrukcyjne Grolman, Warta i 7 DAK. Będzie na co popatrzeć! 

Wielkopolskie Muzeum Niepodległości będzie obecne także na Placu Wolności, czyli głównym miejscu obchodów. Zachęcamy do obejrzenia wystawy „Powstanie Wielkopolskie 1918-1919. Droga Wielkopolan do Niepodległości”. Chronologiczny zapis walk o niepodległość przygotowano w postaci osi czasu, opatrzoną bogatą ilustracją fotograficzną i podpisami w języku polskim i angielskim. Na planszach umieszczono tzw. QR Kody, które umożliwiają pobranie treści wystawy na smartfonie czy tablecie.

Tę wystawę w styczniu będą mieli okazję obejrzeć wszyscy parlamentarzyści. Zostanie bowiem zaprezentowana w Sejmie. Fakt zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego jest powszechnie znany, ale wyzwaniem jest pokazywanie jego znaczenia dla odzyskiwania i utrzymania młodej niepodległości (obrona Lwowa, wojna polsko-bolszewicka). Patronat nad wystawą w Sejmie objął marszałek Marek Kuchciński.  

27 grudnia na placu Wolności, przy prezentowanej wystawie stanie również stoisko z książkami Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości .

A na koniec dnia warto jeszcze pokibicować biegaczom, którzy w hołdzie dla powstańców po raz drugi wezmą udział w Biegu Powstania Wielkopolskiego.  Start o godzinie 19.00 z Placu Wolności.

Zapraszamy wszystkich na te wydarzenia, które mają służyć również propagowaniu idei budowania w Poznaniu nowego Muzeum Powstania Wielkopolskiego.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84