Strona główna

Menu

Zaczęło się w Jarocinie – akademia szkolna - Powstanie Wielkopolskie

Uroczystość zaszczycili goście, m.in.: przedstawiciele władz samorządowych powiatu jarocińskiego i gminy Żerków, ze starostą jarocińskim Teodorem Grobelnym oraz burmistrzem Żerkowa Jackiem Jędraszczykiem, członkowie Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego z prezesem Robertem Rogackim, przedstawiciele lokalnych instytucji oraz Grupy Rekonstrukcyjnej Powstańców Wielkopolskich.

Gościem specjalnym był Andrzej Gogulski – autor książki „Zaczęło się w Jarocinie”, której fragmenty wykorzystano jako scenariusz przedstawienia.

Witając zaproszonych gości, dyrektor szkoły Alina Kasprzak zwróciła uwagę na znaczenie rodziny, szczególnie zaś polskich kobiet, które przez lata niewoli kultywowały w swych domach polskość. One to bowiem ukształtowały świadomość pokolenia, dla którego Ojczyzna była dobrem najwyższym i które, opuściwszy swych najbliższych, poszło walczyć o wolność dla wszystkich Wielkopolan.

Po słowie wstępnym, delegacja uczniów udała się na miejscowy cmentarz, by pod tablicą ku czci m.in. Powstańców Wielkopolskich złożyć kwiaty i zapalić znicz. Uczniowie klas VIa, VIIa i VIIc, przygotowani przez Ewę Gościniak oraz Annę Jezierską, zaprezentowali spektakl ukazujący losy wielkopolskiej rodziny w czasie powstańczego zrywu.

Znalazło się w nim również symboliczne zdarzenie, jakie miało miejsce w Żerkowie tuż po wybuchu powstania. Wtedy to kwestujący na rzecz funduszu powstańczego pominęli dom ubogiej wdowy z licznym potomstwem. Ta jednak wyszła do nich  z zapytaniem „Czyż nie jestem Polką?” i przekazała jeden z większych datków.

Całość uroczystości uświetnił występ Zespół Pieśni i Tańca „Żerkowska Szwajcaria”, który zaprezentował wiązankę wielkopolskich tańców.

Robert Rogacki

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84