Strona główna

Menu

Zjazd klubów młodzieżowych Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 - Powstanie Wielkopolskie

15 lutego 2019 roku, w Liceum Ogólnokształcącym Św. Marii Magdaleny w Poznaniu, z okazji 100. rocznicy podpisania rozejmu w Trewirze odbędzie się zjazd klubów młodzieżowych TPPW 1918/1919 organizowany przez Radę Młodzieżową Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego 1918/1919 oraz Dyrekcja wraz z uczniami Liceum Ogólnokształcące Św. Marii Magdaleny w Poznaniu.

Uroczyste rozpoczęcie zjazdu planowane jest na godz. 11:00
W programie przewidziano wystąpienia naukowców z Poznańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej, Archiwum Państwowego w Poznaniu oraz Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości.
W drugiej części młodzież będzie prezentowała inicjatywy, które zostały podjęte w szkołach w związku z 100. rocznicą Powstania Wielkopolskiego.
Na zakończenie wszyscy zebrani przyjmą Deklarację Młodzieży w 100. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze.

DEKLARACJA MŁODZIEŻY W 100. ROCZNICĘ PODPISANIA ROZEJMU W TREWIRZE

 

Relacja z wydarzenia:

W przeddzień setnej rocznicy podpisania rozejmu w Trewirze, który formalnie zakończył okres Powstania Wielkopolskiego w Liceum Ogólnokształcącym św. Marii Magdaleny w Poznaniu odbył się zjazd Klubów Młodzieżowych TPPW.

Zjazd rozpoczął się podniosłym wykonaniem Marsylianki Wielkopolskiej przez szkolny chór. Następnie powitano licznie zgromadzonych gości honorowych: bp. Zdzisława Fortuniaka, przedstawiciela Wojewody wielkopolskiego Romana Łukawskiego, Ewelinę Majchrzak z Kuratorium Oświaty, reprezentanta Marszałka Województwa Wielkopolskiego Krystynę Czajkę oraz Elizę Malarecką z Wydziału Oświaty Urzędu Miasta.

W chwili ciszy wszyscy zebrani uczcili pamięć zmarłego premiera Jana Olszewskiego.

Jako gospodarze wydarzenia głos zabrali: dyrektor liceum Jerzy Sokół oraz Przewodniczący Rady Młodzieżowej Karol Przesławski.

Następnie goście honorowi podzielili się refleksjami dotyczącymi 100. rocznicy Powstania.

W kolejnej części wydarzenia głos zabierali naukowcy, eksperci zajmujący się historią Powstania Wielkopolskiego. Jako pierwszy działania Poznańskiego Oddziału Instytutu Pamięci Narodowej zaprezentował Piotr Orzechowski, w szczególności omówił nowy portal pw.ipn.gov.pl . Następnie głos zabrał dyrektor Wielkopolskiego Muzeum Niepodległości Tomasz Łęcki, który przedstawił działalność Muzeum Powstania Wielkopolskiego oraz podkreślił konieczność szybkiej realizacji nowego gmachu dla muzeum. Na zakończenie tej części wystąpił dyrektor Archiwum Państwowego w Poznaniu Henryk Krystek, który zaprezentował publikacje oraz dokumenty znajdujące się w zasobie Archiwum dotyczące Powstania Wielkopolskiego.

W drugiej części Zjazdu, którą rozpoczęło wystąpienie prezesa Oddziału Wielkopolskiego Towarzystwa poruszano tematy związane z działalnością Klubów Młodzieżowych. Swoje działania zaprezentowały trzy szkoły: Szkoła Podstawowa nr 75 im. Powstańców Wielkopolskich w Poznaniu, XV Liceum Ogólnokształcące im. prof. Wiktora Degi w Poznaniu oraz Liceum Ogólnokształcące św. Marii Magdaleny.

Na zakończenie Zjazdu przyjęta została Deklaracja Młodzieży w 100. rocznicę podpisania rozejmu w Trewirze, w której czytamy m.in.: „Sprawmy, aby ludzie, którzy nierzadko poświęcali wszystko dla dobra ojczyzny, nie byli zapomnieni – ale stali się wzorem postępowania zarówno w czasach pokoju, jak i wojny. Miejmy świadomość wagi powstańczego zrywu dla odrodzenia się Polski i jej przyszłości.”

autorzy relacji: Klub Młodzieżowy TPPW przy LO ŚW. Marii Magdaleny

 

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84