Wielkopolska Eskadra Niepodległości to projekt Politechniki Poznańskiej, który szczegółowo został zaprezentowany podczas dzisiejszej konferencji prasowej z udziałem: Marka Woźniaka – Marszałka Województwa Wielkopolskiego, prof. dr hab. inż. Tomasza Łodygowskiego – Rektora Politechniki Poznańskiej, Ryszarda Kędzi – Wiceprezesa Zarządu Polskiego Stowarzyszenia Motoszybowcowego im. Antoniego Kocjana oraz dr inż. Agnieszki Wróblewskiej – Dyrektor Centrum Kształcenia Lotniczego Politechniki Poznańskiej. Przedsięwzięcie będzie wyjątkową oprawą nie tylko 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego, ale również stulecia utworzenia w Poznaniu szkolnictwa wyższego – Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza i Politechniki Poznańskiej oraz pierwszego w Polsce Aeroklubu. Podczas spotkania Marszałek Woźniak podkreślił, że to projekt wyjątkowy ponieważ nawiązuje zarówno do historii naszego kraju, regionu, jak i przyszłości. Dodał: „Nasza wspaniała wielkopolska historia to nasz fundament tożsamości, dzięki której możemy budować lepszą przyszłość”. Ta przyszłość to zainteresowanie Politechniki Poznańskiem tematem lotnictwa i plany utworzenia nowego kierunku studiów lotnictwo i kosmonautyka.
Cztery latające repliki Fokkera D.VII zostaną zbudowane w skali 1:1 i wyposażone w radiostacje lotnicze, transpondery i współczesną awionikę, zostaną zarejestrowane i licencjonowane w Polsce. Projekt przypomina również o roku 1913, kiedy to mieszkańcy Poznania, będącego pod zaborem pruskim, poruszeni osiągami ówczesnych samolotów, podjęli inicjatywę kupna samolotu, któremu nadali nazwę „Pozen”. Zbiórkę pieniędzy przeprowadziła redakcja gazety „Pozener Tageblatt”, a ofiarność społeczeństwa była tak wielka, że zebranych środków starczyło na samolot, jak i na 300 ha ziemi w rejonie wsi Ławica, gdzie utworzono lotnisko. Ta aktywność społeczeństwa w 1913 roku i walka Powstańców oraz odbicie Ławicy wraz ze zgromadzonymi tam samolotami przyczyniły się do rozwoju lotnictwa w II Rzeczypospolitej oraz miały wielkie znaczenie dla Wojny Obronnej 1920 roku.
Dziś każdy z nas może mieć wkład w upamiętnienie tamtych zdarzeń – szczegóły zbiórki na stronie www.wielkopolskaeskadraniepodleglosci.pl.