Gdy na początku grudnia 1918 roku w Poznaniu rozpoczynały się obrady Sejmu Dzielnicowego, na fali patriotycznego entuzjazmu mieszkańcy miasta spontanicznie rozpoczęli manifestowanie swojej radości poprzez dekorowanie ulic i budynków w biało-czerwonych barwach. Szczególnie te ulice, które delegaci przemierzali udając się na salę obrad przy dzisiejszym kinie Apollo w Poznaniu, tonęły wręcz w ferii polskich barw narodowych. Polską flagę zawieszono nawet na obsadzonym przez Niemców budynku Odwachu (!).
Społeczność przygotowywała dekoracje z materiałów, które miała akurat pod ręką – stąd wiele podobnych do siebie, ale różniących się detalami dekoracji – tak też było w przypadku flagi z białym orłem na czerwonym tle. Jej wygląd i krój nie były początkowo sformalizowane, a wzór białego orła zaczerpnięto z ówczesnych pocztówek patriotycznych. Dlatego niejednokrotnie właśnie ten element różnił się między poszczególnymi egzemplarzami.
Kolejnym powodem do eksponowania polskich symboli narodowych był przyjazd do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego 26 grudnia 1918 roku. Podobnie jak trzy tygodnie wcześniej, główne ulice
w centrum zostały przez Polaków obficie udekorowane biało – czerwonymi dekoracjami. Podczas zorganizowanego następnego dnia prowokacyjnego pochodu niemieckich żołnierzy przez Poznań, niszczono wywieszone flagi i pozostałe polskie motywy. Polacy zdecydowanie przeciwstawili się temu aktowi wrogości wdając się w bójki i rozruchy z niemieckimi żołnierzami, co w ostateczności przybrało postać walk z użyciem broni palnej w rejonie hotelu Bazar, które stały się początkiem Powstania Wielkopolskiego.
Biały orzeł na czerwonej fladze stał się głównym motywem na chorągwiach powstańczych oddziałów ochotniczych, które pragnąc podkreślić miejsce sformowania jednostki umieszczały na nich swoje nazwy np. „KOMPANIA Z GOŁAŃCZY” lub „I. BAON CZARNKOWSKI”. Wraz z ujednolicaniem powstańczego wyposażenia zmieniła się również flaga – biały orzeł ostatecznie zyskał koronę.
Flaga jest również głównym motywem wielkoformatowej tradycyjnej wystawy na fasadzie budynku Urzędu Marszałkowskiego Województwa Wielkopolskiego, składającej się z czterech fotografii pod wspólnym hasłem WywieśMY flagi dla Powstańców! Serdecznie zachęcamy do jej obejrzenia, a następnie wywieszenia w hołdzie bohaterskim przodkom 27 grudnia w Narodowy Dzień Zwycięskiego Powstania Wielkopolskiego flag powstańczych lub narodowych.