Strona główna

Menu

Gmina Mosina znakuje groby powstańców wielkopolskich - Powstanie Wielkopolskie

Gmina Mosina prowadzi akcję znakowania grobów powstańców. Tym samym przypominając, że chociaż walki ominęły Mosinę, to jednak jej mieszkańcy brali w powstaniu czynny udział. W czwartek 17 listopada br., w obecności rodzin powstańców, oznakowane zostały pierwsze groby: dwadzieścia sześć na cmentarzu parafialnym w Mosinie, a także jeden na cmentarzu parafialnym w Rogalinku.

„Powstańcze oznakowanie” otrzymała także zbiorowa mogiła na mosińskim cmentarzu Rozstrzelanych 20 października 1939 r., gdyż 6 z 15 obywateli – ofiar tej egzekucji – było powstańcami wielkopolskimi. Akcja będzie kontynuowana również w roku 2017 i 2018 tak, by na 100. rocznicę wybuchu powstania wielkopolskiego, wszystkie możliwe do oznakowania groby powstańców – mieszkańców Mosiny – takie oznakowanie otrzymały. W związku z oznakowaniem, rodziny powstańców nie ponoszą żadnych kosztów.

Z okazji 98. rocznicy wybuchu powstania wielkopolskiego planowane jest uroczyste poświęcenie oznakowania grobów, a także manifestacja patriotyczna przy obelisku upamiętniającym powstańca z Mosiny Piotra Mocka poległego w boju o Szubin.

 

na podstawie materiału Joanny Nowaczyk

fot. nadesłane przez Joannę Nowaczyk

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84