Strona główna

Menu

„Hiszpanka” – to „Gwiezdne wojny 1918 roku” – nowy zwiastun! - Powstanie Wielkopolskie

Nowy zwiastun obejrzysz klikając tutaj.

 „To bardzo dobre kino”, które „ogląda się z przyjemnością”, a przy tym „nienachalna promocja polskiego patriotyzmu” – pisze Włodzimierz Bogaczyk. „To film dopieszczony niczym Harry Potter. Na dodatek ironiczny, przekorny, zanurzony w pseudorealnym świecie zbiorowej wyobraźni. Na taką wizję historii niektórzy na pewno się oburzą. Ale o to również chodzi” – dodaje Paweł T. Felis.
„Hiszpanka” przedstawia historię, która przekracza granice wyobraźni. Nie wiadomo, czy przedstawione w filmie, powiązane z Powstaniem Wielkopolskim wydarzenia są prawdą, czy jedynie iluzją.

„Hiszpanka“ to opowieść o kluczowych dla wybuchu Powstania Wielkopolskiego zdarzeniach – dramatycznych okolicznościach przybycia do Poznania Ignacego Jana Paderewskiego, i o ludziach, którzy przygotowywali powstanie, a potem w nim walczyli i zwyciężyli. Bohaterami „Hiszpanki“ są postacie rzeczywiste i fikcyjne. Pośród nich zarówno Polacy zafascynowani nadprzyrodzonymi siłami, mistycyzmem i spirytyzmem, jak i racjonalni przedsiębiorcy oraz wojskowi i polityczni stratedzy planujący walkę o niepodległość.


„Hiszpanka” to film nakręcony z rozmachem, jakiego w Polskiej kinematografii od dawna nie było – aktorzy z Hollywood, Austrii, Niemiec, Francji, ponad 1000 godzin planu filmowego, 5000 ujęć, w tym 450 ujęć efektowych, sceny batalistyczne kręcone przy użyciu 6 kamer jednocześnie, 50 kaskaderów, kostiumy sprowadzone z 6 europejskich państw,2000 statystów i epizodystów oraz dialogi po niemiecku, angielsku, francusku i polsku, 40 automobili, 50 pojazdów konnych. Sceny toczą się na ulicach Londynu, Berlina, Poznania i Warszawy z początku XX wieku, na morzu i w powietrzu, w pociągach, samolotach, automobilach, sterowcach i na okręcie wojennym.


Premiera Polski – znakomitego pianistę Ignacego Jana Paderewskiego – zagrał Jan Frycz. Obok niego na ekranie widzowie zobaczą m.in. Crispina Glovera, Bruce’a Glovera, Florence Thomassin, Patrycję Ziółkowską, Jakuba Gierszała, Sandrę Korzeniak,  Magdalenę Popławską, Jana Peszka, Tomasza Kowalskiego, Piotra Głowackiego, Karla Markovicksa, Thomasa Schweiberera, Jacka Recknitza, Fritza von Friedla i wielu innych wspaniałych aktorów.

Produkcja: Studio Filmowe Kadr

Koproducent strategiczny: Instytucja Kultury Film-Art

Koproducenci : Orange Polska, Platige Image, Narodowy Instytut Audiowizualny, Vue Movie Distribution, HBO, ToyaStudios, Fundacja Sztuki Filmowej Ingenium, AlverniaStudios
Film współfinansowany przez Polski Instytut Sztuki Filmowej
Inicjatorem filmu „Hiszpanka” jest Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak


„Hiszpanka” – filmowe arcydzieło już od 23 stycznia w kinach

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84