Strona główna

Menu

Jak Oborniki świętowały 100. rocznicę wybuchu Powstania Wielkopolskiego - Powstanie Wielkopolskie

Biblioteka Publiczna Miasta i Gminy w Obornikach uczciła pamięć o zwycięskim Powstaniu Wielkopolskim nie ograniczając się do jednego wydarzenia.

Od 15 listopada 2018 r. do 17 stycznia 2019 r. zorganizowano cykle wykładów o bohaterskim zrywie Wielkopolan, w ramach których odbyło się 7 prelekcji skierowanych do słuchaczy w różnym wieku.
Pierwszym gościem był dr Marek Rezler, wybitny historyk i badacz dziejów regionu, autor wielu opracowań poświęconych Powstaniu, w tym współtwórca „Encyklopedii Powstania Wielkopolskiego 1918-1919”.
Serca najmłodszych czytelników podbiła Magdalena Podbylska, autorka przepięknej i wzruszającej książki „A u nas Powstanie!”
Osoby zainteresowane militarną stroną zrywu chętnie przybyły na wykłady dr Mariusza Niestrawskiego, który opowiedział o zdobyciu Ławicy i lotnictwie w Powstaniu Wielkopolskim oraz
mjr Piotra Sroki, który przedstawił temat broni pancernej.
Nie zabrakło akcentu kobiecego, o roli kobiet w Powstaniu Wielkopolskim opowiedziała Anna Barłóg – Mitmańska, autorka książki poświęconej tej tematyce.
Wielkim zainteresowaniem mieszkańców Obornik cieszył się wykład Krzysztofa Springera dotyczący przejazdu Ignacego Paderewskiego przez Oborniki oraz
regionalisty, Krzysztofa Nowackiego poświęcony udziałowi mieszkańców ziemi obornickiej w powstaniu.
Podczas wykładów zdarzały się wzruszające momenty, jak choćby opowieść syna pani Bogumiły Szatkowskiej – kobiety, która jako 7-letnia dziewczynka recytowała wiersz dla Ignacego Paderewskiego na dworcu kolejowym w Obornikach.

Ważnym elementem obchodów jubileuszu była wystawa „Oborniczanie w Powstaniu Wielkopolskim 1918-1919”.
Uroczyste otwarcie ekspozycji w holu biblioteki publicznej miało miejsce 8 listopada 2018 r. Gościem specjalnym uroczystości była pani Jolanta Tischlik, córka dowódcy obornickich powstańców mjr Anastazego Stepki. Wyraźnie wzruszona, w kilku słowach opowiedziała o swoim ojcu i jego niezwykłych losach.
Na wystawie, którą można oglądać do 16 lutego 2019 r., znalazły się m.in. rodzinne pamiątki dokumentujące udział mjr Anastazego Stepki w Powstaniu Wielkopolskim.

Ostatnim akcentem, który pozwolił godnie uczcić wydarzenia sprzed 100 lat, był wieczór poetycko-muzyczny pt. „Zwycięskim Powstańcom Wielkopolskim cześć!”, który odbył się 27 grudnia 2018 r. i został przygotowany przez Towarzystwo Literackie „Poetycki Wędrowiec”. Wieczór był niezwykłą podróżą w czasie, która pozwoliła docenić poświęcenie naszych przodków, a także zrozumieć jak wielki wpływ miało Powstanie Wielkopolskie na dzisiejszy wygląd i charakter naszej ukochanej „małej ojczyzny”.

Biblioteka Publiczna w Obornikach zrealizowała program rocznicowy przy wsparciu Urzędu Miejskiego w Obornikach oraz Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego, które dofinansowało część wykładów w ramach projektu realizowanego z programu „Partnerstwo dla książki”.

Relacja zdjęciowa jest własnością Biblioteki Publicznej Miasta i Gminy w Obornikach im. Antoniego Małeckiego.

 

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84