Strona główna

Menu

Kolorowe fotografie z Powstania Wielkopolskiego! - Powstanie Wielkopolskie

Z okazji 99. rocznicy wybuchu powstania, z inicjatywy „Głosu Wielkopolskiego”, historyczne fotografie dokumentujące ten wielki, niepodległościowy zryw, zostały poddane procesowi komputerowej koloryzacji. Specjalny dodatek z kolorowymi zdjęciami zostanie dołączony do gazety już w czwartek, 21 grudnia.

– Czarno-białe zdjęcia powodują, że przeszłość, o której nie powinniśmy zapominać, z której powinniśmy być dumni, staje się bardziej odległa, szara, dwuwymiarowa – twierdzi Mikołaj Kaczmarek, twórca koloryzacji powstańczych zdjęć. – Koloryzacja przybliża historię, wpisuje ją w teraźniejszość. Naturalne, prawdziwe barwy nadają autentyczność temu, co jest najważniejsze na starych zdjęciach czyli ludziom i zdarzeniom w jakim uczestniczą – przekonuje.

Jak przyznaje Mikołaj Kaczmarek, koloryzacja zdjęć z Powstania Wielkopolskiego nie była prostym zadaniem. Najwięcej trudności sprawiły mu odznaczenia wojskowe. Z końcowego efektu jest jednak bardzo zadowolony. – Najbardziej podoba mi się zdjęcie z poświęcenia sprzętu wojskowego na Placu Wolności – zdradza.

Pomysł kolorowych zdjęć z Powstania spodobał się Markowi Woźniakowi, marszałkowi województwa wielkopolskiego. – Czy użycie kolorów sprawi, że dystans czasowy się skróci, a nam będzie łatwiej utożsamić się z bohaterami tamtych dni? Wierzę, że będzie to próba udana, która sprawi, że poczujemy silniejszą więź z przodkami. To oni, 99 lat temu, pokolorowali nasz świąt na nowo, zwracając nam prawo do życia w niepodległym kraju – mówi marszałek.

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84