Strona główna

Menu

Kopce Wolności w 100. rocznicę podpisania Traktatu Wersalskiego - Powstanie Wielkopolskie

Ujazd w powiecie grodziskim: Odsłonięcie Kopców Wolności w 100. rocznicę podpisania Traktu Wersalskiego

28 czerwca 2019 r. minęła 100. rocznica podpisania Traktatu Wersalskiego, ostatecznie potwierdzającego wywalczony przez Powstańców powrót Wielkopolski do Macierzy. Szczególna rocznica była okazją do osłonięcia Kopców Wolności. W piątkowej uroczystości w Ujeździe, w gm. Kamieniec (powiat grodziski) uczestniczył Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak.

W Ujeździe zostały odsłonięte trzy kopce. Pierwszemu z nich – poświęconemu Traktatowi Wersalskiemu – patronuje Marszałek Marek Woźniak. Kolejny przywołuje pamięć bohaterów z terenu powiatu grodziskiego, uczestniczących w walkach Powstania Wielkopolskiego. Jego patronem jest Starosta Grodziski. Trzeciemu Kopcowi patronuje mu Wójt Gminy Kamieniec. Te ostatni wspomina lokalnego bohatera – Stanisława Jakubowicza, urodzonego w Ujeździe. Stanisław Jakubowicz walczył w I wojnie światowej, Powstaniu Wielkopolskim, wojnie polsko-bolszewickiej i Powstaniu Śląskim. Orderem Wojennym Virtuti Militari osobiście udekorował go w Belwederze Józef Piłsudski.

Idea usypania Kopców Wolności nawiązuje do obecnych na terenie gminy Kamieniec kurhanów, pochodzących z późnego okresu kultury unietyckiej (1700-1500 lat p.n.e.). Mają one konstrukcję kamienno-ziemną, podobnie jak kopce, i kryją groby członków rodów z czasów wczesnego okresu epoki brązu.

Piątkowe uroczystości odbyły się według ceremoniału wojskowego, z wartą honorową przy Kopcach.

fot. gm. Kamieniec

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84