Strona główna

Menu

Obchody 100. rocznicy wybuchu Powstania Wielkopolskiego w Żerkowie - Powstanie Wielkopolskie

Mogiła dowódcy Frontu Południowego Powstania Wielkopolskiego – mjr. Zbigniewa Gorzeńskiego-Ostroroga na lgowskim cmentarzu oraz pomnik poległych i pomordowanych mieszkańców miasta na rynku w Żerkowie były miejscami, gdzie 27 grudnia br. gmina Żerków uczciła setną rocznicę zwycięskiego zrywu Wielkopolan.

W rocznicowych obchodach wzięły udział delegacje: władz samorządowych gminy Żerków z burmistrzem Michałem Surmą na czele, rady powiatu jarocińskiego, Szkoły Podstawowej w Komorzu Przybysławskim, Szkoły Podstawowej w Chrzanie, Publicznego Przedszkola w Żerkowie, Ochotniczej Straży Pożarnej w Dobieszczyźnie, 33. Wielopoziomowej Drużyny Harcerskiej im. M. Kopernika w Żerkowie, Koła Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego, Akcji Katolickiej z Żerkowa, Związku Emerytów i Rencistów z Żerkowa oraz poczty sztandarowe wraz z delegacjami: Gimnazjum im. Z. Herberta w Żerkowie, Szkoły Podstawowej im. A. Mickiewicza w Żerkowie, Szkoły Podstawowej im. ks. J. Twardowskiego w Dobieszczyźnie i Kurkowego Bractwa Strzeleckiego z Żerkowa.

Prócz wiązanek kwiatów składanych przez delegacje, wielkopolskich powstańców uczczono zniczami pamięci, które na grobie majora Gorzeńskiego postawili harcerze, zaś przy pomniku na żerkowskim Rynku pielęgniarka Poznańskiego Czerwca’56 – Aleksandra Banasiak znana jako „siostra Awana”. Tradycyjnie już obchodom towarzyszyły armatnie saluty braci kurkowych. Na zakończenie uroczystości, burmistrz Michał Surma podziękował pocztom sztandarowym, delegacjom oraz zgromadzonym mieszkańcom gminy za udział w uroczystości, czym zademonstrowali swe przywiązanie do wartości jaki niósł z sobą powstańczy czyn Wielkopolan.

Główna część rocznicowych obchodów miała miejsce w Sali sesyjnej Urzędu Miasta i Gminy w Żerkowie, gdzie z inicjatywy prezesa Koła Żerków TPPW Roberta Rogackiego, w setną rocznicę przejęcia władzy w mieście przez polską administrację odsłonięto tablicę Klemensa Fiebiga, burmistrza Żerkowa w latach 1918-1921. Po otwarciu Uroczystej Sesji Rady Miejskiej Żerkowa, aktu odsłonięcia tablicy dokonali: potomek Klemensa Fiebiga – Andrzej Fiebig wraz z burmistrzem Michałem Surmą i przewodniczącym Rady Miejskiej Wojciechem Gałązką. Aby przybliżyć nieco zapomnianą w zbiorowej świadomości mieszkańców postać, Andrzej Fiebig wygłosił prelekcję, zapoznając zgromadzonych z sylwetką pierwszego burmistrza Żerkowa w niepodległej Rzeczypospolitej wraz ze specyfiką czasu w którym przyszło żyć i działać Klemensowi Fiebigowi.

Na zakończenie burmistrz Michał Surma podziękował prelegentowi za udział w uroczystości, wyrażając jednocześnie nadzieję, iż w przyszłości w podobny sposób uhonorowani zostaną inni włodarze, zasłużeni dla rozwoju gminy Żerków. Rocznicowe obchody zakończył o godz. 16.40 dźwięk syren, czym gmina Żerków wraz z całą Wielkopolską oddała hołd uczestnikom powstańczego czynu. Organizatorami obchodów Stulecia Wybuchu Powstania Wielkopolskiego w gminie Żerków był Urząd Miasta i Gminy Żerków wraz z Biblioteką Publiczną Miasta i Gminy Żerków w osobie dyrektora Jacka Maciejewskiego.

Materiał przygotowany przez Koło Żerków Towarzystwa Pamięci Powstania Wielkopolskiego

Dołącz do wydarzenia

DOŁĄCZ DO NAS NA FB

Dołącz

Menu w stopce

Social media

Kontakt

https://27grudnia.pl/wp-content/uploads/2018/02/logo_sw_wielkopolskiego.png
© 2018 Urząd Marszałkowski Województwa Wielkopolskiego
biuro@27grudnia.pl
+48 61 626 66 84